Výměna objektivů

roman

Dobrý večer, měl bych na Vás jeden laický dotaz. Vlastním NIKON D3100 a k němu dva “setové” objektivy: NIKKOR 18-55 VR a NIKKOR 55-300 VR. Do budoucna uvažuji, že bych zakoupil – kvůli fotografování zvířat teleobjektiv SIGMA AF 150-500. V “mezidobí” jsem uvažoval, že bych mé stávající objektivy odprodal a nahradil jedním, např. SIGMA AF 105/2,8 macro, nebo TAMRON SP AF 18-270 /3,5-6,3 Di II VC LD Asph. (IF) macro. Tento bych používal na běžné focení momentek, přírody, macra…a poté až bych si něco našetřil bych dokoupil již zmíněný teleobjektiv. Jen se chci zeptat, jestli prodejem mých dvou současných a zakoupením pouze jednoho objektivu s vyšší ohniskovou vzdáleností ve finále vlastně neprohloupím – na úkor kvality fotografií? To je první dotaz a druhý, jestli bude rada, že mám zatím zakoupit jeden, jestli nemám zůstat raději věrný NIKKORu (např. AF-S DX 18-200) nežli měnit značku? Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný večer. R.Fousek

1 komentář u „Výměna objektivů“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den, výměna dvou setových objektivů za makroobjektiv 105/2,8 mi nedává smysl, pokud se nemíníte specializovat výhradně makro. Ač jsem sám nadšeným vyznavačem pevných skel a na řadu příležitostí si vystačím s jediným objektivem, vlastnit pouze tento jeden objektiv považuji za příliš omezující. Samozřejmě pro nějaké přechodné období by se o tom dalo uvažovat.

    Přechod na jeden ultrazoom typu 18-200 nebo 18-270 mm dává samozřejmě o něco větší smysl. Ziskem tohoto kroku je především pohotovost. Místo dvou objektivů máte jeden se srovnatelným rozsahem, čili jste vždy připraven na většinu fotografických příležitostí, aniž byste musel objektivy měnit. Protože jsem ale ze zkušenosti příznivcem originálních objektivů, doporučil bych spíše oblíbený Nikkor 18-200, což celou transakci staví do poněkud nepříznivého světla z pohledu ceny.

    Subjektivně se domnívám, že ve Vaší situaci je nejrozumnější zůstat o objektivů, které máte, fotit s nimi a při tom si ujasnit, kudy dál – jestli vám bude scházet makro objektiv nebo kvalitnější teleobjektiv.

    Odpovědět

Napsat komentář