D 7000, D 5100 a verze Canon?

Harkabus antonín

Přecházím z D70 a E520 o patro výš a nevím si rady do čeho jít. Nebudu nikdy “profi”, ale chtěl bych mít konečně ostré a kvalitní snímky. Všichni radí D7000 a já se prosím ptám, nestačila by mi D5100? Je mezi nimi tak velký rozdíl? Chci dělat street (i s portrétem), krajinu i detail a makro “malá zvěř a kytičky”. Jaká nejnutnější skla 1.universál a 2. později speciál bych potřeboval?
A poraďte prosím ještě verzi v Canonu.
Děkuji za radu a dobré světlo všem.

1 komentář u „D 7000, D 5100 a verze Canon?“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den, začnu z trochu jiného konce. Pokud se Vám nedaří se stávajícími fotoaparáty dosáhnout ostrých a kvalitních snímků, jak jste napsal, pak Vám nové tělo možná nemusí vůbec problém vyřešit. Není totiž žádný objektivní důvod, proč by například zmíněný Nikon D70 měl fotit nekvalitně či neostře, pokud není rozbitý. Sám jsem s tímto tělem fotil několik let, takže vím ze zkušenosti, že není problém z něj získat technicky vynikající snímky. Samozřejmě nelze ani popřít, že novější fotoaparáty mají své výhody, kvůli nimž se přechod vyplatí.

    Pokud jde o rozhodování mezi D5100 a D7000, pak oba fotoaparáty poskytnou z hlediska snímače v podstatě stejně kvalitní snímky – v tomto směru si určitě polepšíte. Pouze D7000 lze ale považovat za krok “o patro výš” ve všech směrech. U D5100 bych do jisté míry považoval naopak za krok zpět od D70 ovládání, které je poněkud posunuté směrem k nižší třídě. Pro některé často používané funkce tak musíte vstoupit do menu, kdežto na D7000 (stejně jako na Vaší D70) pro ně najdete přímo vyhrazené a pohotové tlačítko.

    Dalším významným rozdílem mezi D5100 a D7000 je systém automatického zaostřování, kde má jasně navrch vyšší model. Pokud by se náhodou někdy Vámi plánované fotografování “malé zvěře” rozrostlo i větší a rychlejší živočichy, pak určitě AF v D7000 oceníte.

    K výběru objektivů: možností je celá řada, záleží samozřejmě na konkrétních požadavcích a v nemalé míře i ekonomických možnostech. Oblíbeným univerzálním objektivem je stabilizovaný Nikkor 18-200, který při relativně malé váze a slušné kvalitě poslouží téměř pro jakoukoliv běžnou fotografickou příležitost, i když podobný rozsah ohniskových vzdáleností s sebou přináší vždy jisté kompromisy (optická kvalita, světelnost apod.). Při koupi nového těla se ale také často vyplatí přibrat i setový objektiv, který tak vyjde poměrně levně a kvalitativně přitom obvykle neurazí (byť asi ani vyloženě neohromí).

    Na makro bych určitě doporučil specializovaný makroobjektiv, se kterým je práce daleko komfortnější. Pokud se míníte více specializovat na plachý hmyz, vyplatí se delší ohniskové vzdálenosti, které umožní fotografovat při dostatečném zvětšení na větší vzdálenost, bohužel společně s tím ale roste i cena. Oblíbenou volbou jsou střední ohniskové vzdálenosti kolem 100 mm. Osobně dávám většinou přednost originálním objektivům Nikon, je-li to možné, ale speciálně u makroobjektivů snad není na trhu špatný produkt, takže lze sáhnout například i k objektivům značek Tamron, Tokina či Sigma.

    Pro fotografování krajiny by se Vám mohlo hodit širší ohnisko. Oblíbenou a cenově dostupnou volbou bývá pro nikonisty například Tokina 12-24/4.

    O Canonu nemám bohužel takové povědomí, abych nabídl s jistotou alternativu, ale prakticky všechny zmíněné objektivy u něj mají svůj protějšek, nezřídka i levnější než u Nikonu. Pokud jde o těla, zajímat Vás budou asi především modely EOS 600D, 60D a 7D.

    Odpovědět

Napsat komentář