D90 nebo D200 nebo D80

Petr Kops

Dobrý den!
Rozhoduju se mezi těmito fotoaparáty. Doporučili byste mne nějaký ? ostřící motorek má zřejmě jen D90že?

1 komentář u „D90 nebo D200 nebo D80“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den, všechny zmíněné modely jsou vybaveny ostřícím motorem. Ten absentuje jen v nejnižší řadě, kde se vyskytoval naposledy v modelu D50. Prvním modelem bez motorku byl Nikon D40, následoval D40X, D60, D3000, D5000, D3100 a nejnovější D5100. Všechny ostatní zrcadlovky jsou motorem vybaveny.

  Tolik k ostřícímu motorku a nyní k výběru fotoaparátu ze zmíněných modelů. Osobně bych rovnou škrtl model D80. Hlavním důvodem pro jeho koupi by asi mohla být cena, která bude pravděpodobně nejpříznivější, ale jinak si myslím, že obě dvě další alternativy Vám nabídnout více. To samozřejmě neznamená, že by D80 byl špatný fotoaparát.

  U D90 bude hlavním lákadlem především kvalita obrazu. Snímače zrcadlovek se zatím stále generaci za generací zlepšují – roste dynamický rozsah a barevná hloubka, klesá naopak šum při vyšších citlivostech. Snímač, kterým je vybavena D90 (a D300s) patřil ve své době v kategorii APS-C k nejlepším a i dnes má stále co nabídnout. Z čistě technických aspektů má pak D90 navíc liveview (fotografování přes display) a schopnost natáčet video (oboje sice není úplně nejpovedenější, jednalo se přeci jenom o jeden z prvních modelů s těmito možnostmi, ale použitelné jsou), větší a kvalitnější displej apod.

  Důvody pro koupi Nikonu D200 naopak směřují úplně jiným směrem. Je to fotoaparát přibližně ze stejné generace jako D80 a tomu odpovídají schopnosti snímače. Jedná se ale o fotoaparát z vyšší modelová řady, což sebou nese celkově bytelnější tělo, vyšší odolnost proti povětrnostním vlivům a ergonomičtější ovládání (více ovládacích prvků umožňujících obejít se bez otevírání menu). Tělo je také celkově větší, což může být výhoda i nevýhoda.

  Osobně bych volil D90, ale Vy můžete mít samozřejmě trochu jiné priority – snad Vám tato odpověď pomůže dobře vybrat. Přeji šťastnou ruku při výběru a dobré světlo s novým fotoaparátem.

  Odpovědět

Napsat komentář