Zoomování

Ludvík Sukup

Dobrý den,
mám dotaz zda při použití extendru EF1,4x III a extendruEF2x III s objektivem EF70-200/4,0L USM
na těle Canon EOS 7D bude objektiv spolupracovat,tedy zoomovat.
Děkuji,
přeji hezký den
lustr

1 komentář u „Zoomování“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den, se zoomováním určitě nebude problém, protože to je mechanicky ovládaná funkce objektivu. Domnívám se ale, že Vám spíš jde o to, jestli bude fungovat automatické ostření, které telekonvertory (extendery) přímo ovlivňují. Ve Vaší konfiguraci bude fungovat automatické ostření s konvertorem EF 1,4x III, ale nikoliv už s EF 2x III. Důvodem je, že Canon 7D, stejně jako většina modelů základní a střední třídy, vyžaduje pro automatické ostření objektiv se světelností maximálně 5,6. Protože konvertory stejným koeficientem nejen prodlužují ohniskovou vzdálenost, ale také snižují světelnost, s konvertorem EF 2x se ze 70-200/4 stane 140-400/8 a automatické ostření tak fungovat nebude.

    Některé konvertory třetích značek o sobě tělu „lžou“ a přesvědčí jej tak podvodem, aby automatické ostření umožnilo, ale v praxi díky malé světelnosti tělo na ostření „špatně vidí“ a rychlost a spolehlivost AF je tak obvykle velmi mizerná.

    Některá těla mohou mít citlivější snímače pro automatické ostření, které umožní použití AF i při světelnosti 8. U Canonu to platí ale jen o profesionální řadě EOS 1D a 1Ds.

    Odpovědět

Napsat komentář