Dotaz lze-li použítí Primoplan 1:1.9/58 na tělo canon 500D

tommas111

Dobrý den,
prosím o poradu. Našel jsem po otci objektiv Primoplan 1:1.9/58. nevím, jelikož jsem totlní analfabet technický, jak tento objektiv použít na tělo canon 500D. Tuším, že by byla zapotřebí nějaká předsádka. Ale nevím jaká.
Děkuji Vám za odpověď a poradu
Tomáš Valík

2 komentáře u „Dotaz lze-li použítí Primoplan 1:1.9/58 na tělo canon 500D“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  jestli se příliš nepletu, tento objektiv má buď závit M39, nebo M42 podle konkrétní verze. V každém případě pro použití s Canonem EOS potřebujete vhodnou redukci, redukci M42/EOS je možné koupit třeba u Škody nebo na Aukru (vhodných zdrojů je samozřejmě více). Pokud tedy máte verzi se závitem M42, pak už máte “vystaráno”, pokud máte verzi s menším závitem M39, pak potřebujete ještě jednu, a to ze závitu M39 na závit M42 (dostupná opět u Škody atp.)

  Otázka je, jestli se to vyplatí, redukce nejsou úplně zadarmo, ale podle toho, jaké se mi podařilo na internetu najít fotografie, pořízené tímto objektivem, by se za vynaložené úsilí měl odměnit velmi hezkou kresbou.

  Samozřejmě na Canonu EOS bude zapotřebí nastavovat clonu manuálně na objektivu a také ručně ostřit (na současných matnicích bez zaostřovacích klínů to chce buď trochu cviku, nebo správnou redukci EOS/M42, která by obsahovala čip, indikující správné zaostření, což nemají zdaleka všechny), ale pro snímání statičtějších předloh by měl být i tak velmi vhodný a opticky povedený.

  Snad jsem alespoň trochu pomohl.

  Přeji hezký den a dobré světlo.

  Pavel Kutina

  Odpovědět

Napsat komentář