Osvětlení

Lucie

Jaké osvětlení je vhodné pro portrétní fotografie? Nemusí to být profesionální, stačí mi dostačující :-)moc se v tom nevyznám.

1 komentář u „Osvětlení“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den,

    obávám se, že Váš dotaz je příliš obecný. Portrétní fotografie je totiž velmi obsáhlý žánr a používá se při něm řada způsobů svícení od přirozeného světla (kdy stačí třeba i jedno okno a kus vhodné látky pro rozptyl světla) přes standardní systémový blesk (jeden či několik) až po studiová světla, která mohou být buďto trvalá nebo záblesková.

    Volba konkrétního řešení závisí na mnoha faktorech. Jako takřka vždy jde samozřejmě o cenu, ale také například o to, jestli chcete fotit v ateliéru (respektive v dosahu elektrické zásuvky) nebo naopak v terénu a improvizovaných podmínkách. Pokud už třeba máte systémový blesk, můžete jej využít, v opačném případě to může být cesta zbytečně drahá. Některé varianty umělého osvětlení jsou například:

    – halogenová světla, která se dají pořídit levně v podobě technického osvětlení na stativu v hobby marketech. Nevýhodou tohoto řešení je především špatná regulovatelnost výkonu, vysoké zahřívání a nemožnost používat různé doplňky nástavce pro tvarování světla. Cena – od 500 Kč za jedno světlo.

    – systémové blesky – lze používat jak originální blesky s pokročilými možnostmi řízení osvětlení (např. bezdrátové iTTL u Nikonu), tak podstatně levnější neoriginální blesky s manuálním ovládáním, nezřídka přímo vybavené čidlem pro dálkové odpálení. Nevýhodou je opět slabší možnost tvarování světla pomocí nástavců, i když některé možnosti existují. Cena může být relativně nízká (např. při nákupu starších manuálních blesků z druhé ruky), ale při více značkových systémových blescích se může vyšplhat i na desítky tisíc korun. K focení se systémovými blesky bych doporučil knihu Joe McNallyho Hot Shoe – žhavé výstřely z malých blesků, kterou jsme recenzovali i na Paladixu: http://www.paladix.cz/clanky/joe-mcnally-hot-shoe-zhave-vystrely-z-malych-blesku.html

    – studiová světla – mohou být trvalá (opět halogeny, ale tentokrát v profi provedení, se správnou teplotou světla, chlazením apod.) nebo záblesková. Většinou umožňují regulaci výkonu, disponují některým z rozšířených bajonetů pro připojování nástavců pro tvarování světla, záblesková světla pak mívají pilotní světlo, které napomáhá představit si efekt, který světlo ve scéně způsobí. Cena amatérům dříve spíše nedostupná klesla v posledních letech s přílivem levnějších produktů méně etablovaných výrobců. Základní sada dvou levných světel se stativy a deštníky, případně softboxem se pohybuje obvykle do 10 tisíc korun, značkové vybavení se ale může vyšplhat podstatně výše.

    Tolik ke konkrétním řešením osvětlení. Pokud jde o způsoby a varianty svícení portrétu, doporučuji hledat na internetu (např. frázi portrait lightning setup) – jsou zde k nalezení konkrétní postupy doplněné často o schémata rozmístění světel. Drobný úvod přináší například tato stránka: http://www.professionalphotography101.com/portrait_lighting/lighting_names.html

    Odpovědět

Napsat komentář