Jaký stativ?

Anna M.

Dobrý den. Potřebovala bych radu. Mám foťák Nikon D3100 a chtěla bych si k němu koupit stativ. Bylo mi řečeno, že bych do 1000 ,- mohla koupit takový, který by mi bohatě postačil (fotím na amatérské úrovni), ale vůbec nevím, jaký, nidy jsem se v tom neorientovala a nikdy se o to nezajímala. Předem děkuji.

1 komentář u „Jaký stativ?“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den, říká se, že každý fotograf má dva stativy – první levný, který bez užitku leží ve skříni, a druhý kvalitní, který používá. Zní to jako vtip, ale podstatně blíž to má k realitě. I já jsem si touto cestou prošel a mohu tedy z vlastní zkušenosti potvrdit, že stativy v ceně kolem 1000 Kč jsou v drtivé většině případů u hranice použitelnosti, ale častěji spíše hluboko pod ní. Problémem je samotná konstrukce stativu a použité materiály, díky kterým se stativ při sebemenším impulzu rozechvěje jako osika. Druhou nectností levných stativů je častá nemožnost aretovat hlavu, aniž by došlo k posunutí v některé ose. Práce s takovým stativem je pak k vzteku a nestabilita stativu navíc může způsobovat neostré fotky, což jde přesně proti účelu, pro nějž si stativ pořizujeme.

  Pokud tedy mohu radit, doporučuji se nejlevnějším modelům obloukem vyhnout. Neznamená to, že by se nedal najít i v nižších cenových kategoriích použitelný stativ, ale bude to spíš výjimka. I proto bych doporučil v takovém případě neobjednávat přes Internet – lepší je zajít do obchodu a stativy si přímo na místě vyzkoušet přímo s Vaším fotoaparátem. Přidělejte fotoaparát na stativ, nastavte si na objektivu nejdelší ohniskovou vzdálenost (největší přiblížení) a zatímco se budete dívat do hledáčku (bez dotyku oka s fotoaparátem), zkuste jemně ťuknout prstem do fotoaparátu, hlavy nebo nohou stativu – pokud se obraz viditelně rozechvěje, budete se se stativem spíše trápit. Podobně si vyzkoušejte, jestli se obraz v hledáčku výrazně posune při aretaci pozice fotoaparátu. Zejména levné kulové hlavy mají tendenci se při dotažení pohnout tak, že o přesném komponování si můžete nechat jenom zdát.

  Abych nemluvil jenom teoreticky, z levnějších stativů je pro běžné použití celkem vyhovující například modelová řada Sherpa od výrobce Velbon. Nedoporučoval bych snad jen ty modely, které mají čtyřsekční nohy. Jsou sice skladnější, ale nejtenčí díl nohou je příliš tenký a nestabilní. Jednotlivé modely Sherpa se jinak odlišují především dosažitelnou výškou a naopak (ne)schopností přiblížit fotoaparát na stativu co nejníže zemi, což se hodí například při fotografování makra v přírodě.

  V poslední době si získávají oblibu díky příznivé ceně stativy některých novějších hráčů na trhu (nezřídka původem z Číny), jako jsou Benro či Giottos. Nelze je asi plošně vychválit, ale ani bych je zcela nezavrhoval, protože některé modely mohou být opravdu povedené. Bohužel, konkrétním tipem nemohu posloužit, protože s nimi nemám osobní zkušenost.

  Přejeme hodně štěstí při výběru.

  Odpovědět

Napsat komentář