lze pouzit objektiv z kinofilmoveho fotoaparatu k digitalnimu

Špičáková Dana

Dobry den.Donedávna jsem fotografovala na kinofilm.zrcadlovku canon 50e,mam objektivy 28-80 ED,a 100-300.Ted bych si chtěla koupit digitální,uvažuji o 450d,nebo 500d a nevim jestli bych objektivy mohla použít.Respektive jestli jsem schopna ohnisko udržet v ruce.Někdo mi tvrdil,že maji tyto fotáky stabilizátor v těle.(v čipu) a někdo zas ,že je to špatny,tak vubec netuším.Diky za odpověd Dana

1 komentář u „lze pouzit objektiv z kinofilmoveho fotoaparatu k digitalnimu“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den, všechny originální objektivy Canon s bajonetem EF lze použít bez omezení i na digitálních zrcadlovkách. Musíte jen počítat s tím, že díky menšímu snímači zmíněných modelů bude ohnisková vzdálenost “prodloužena” násobkem 1,6. Zatímco u teleobjektivů je to víceméně vítaný jev, širokoúhlé a základní zoomy tím naopak spíše trpí – například Váš objektiv 28-80 se bude chovat, jako by šlo o ohnisko 45-130 mm, přijdete tím tedy o širokoúhlý pohled na svět. Proto bych radil zakoupit společně s novým fotoaparátem alespoň základní zoom 18-55, kterým doplníte chybějící rozsah – při koupi v setu s tělem se jedná o minimální investici.

    Pokud jde o udržení ohniska z ruky, i na DSLR platí pro orientaci pravidlo převrácené ohniskové vzdálenosti, které říká, že z ruky se dá udržet čas odpovídající 1/ohnisková vzdálenost vteřiny. Na zrcadlovkách s ořezovým faktorem je třeba počítat s prodlouženým ohniskem, čili například Váš objektiv 100-300 bude při nejdelším ohnisku odpovídat 480 mm. Z ruky tedy udržíte přibližně čas 1/500 s nebo kratší (1/1000 s, 1/2000 s atd.).

    Pokud jde o stabilizátor, digitální zrcadlovky Canon jím nejsou vybaveny – firma upřednostňuje stabilizaci zabudovanou do objektivů (u Canonu jsou označeny zkratkou IS).

    Odpovědět

Napsat komentář