makro 2:1 a větší

Honza

Dobrý den,
potřeboval bych někdy fotit ještě ve větším
měřítku než 1:1. Mám nikon D80, Objektiv Sigma 150 mm F 2,8 EX DG OS HSM Macro +
mezikroužky. s touto výbavou sice dosáhnu
větší poměr než je 1:1, ale stále je to málo.
Zajímalo by mě, jestli by mělo smysl koupit
před objektiv ještě nějaký zoom v podobě filtru.
Děkuji Honza

1 komentář u „makro 2:1 a větší“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den, k dosažení většího zvětšení vedou v podstatě dvě cesty.

    Tou první je ještě více oddálit objektiv od snímače, což má samozřejmě i své negativní důsledky v podobě snižování světelnosti a pravděpodobně i kvality kresby. K tomu se používá makro měch, který Nikon vyráběl ve dvou provedeních: PB-4 a PB-6. Ani jeden už není v produkci, ale dají se sehnat například na eBay nebo v bazarech. Pokud vím, ani jeden z nich neumožňuje přenos informace mezi objektivem a tělem, takže je třeba clonit ručně – to by znamenalo nutnost použít objektiv vybavený clonovým kroužkem.

    Výhodou měchu PB-4 je možnost naklápění a posouvání roviny zaostření (tilt a shift), což se při makru může hodit pro vhodnější umístění objektu do hloubky ostrosti. S měchem lze dosáhnout reprodukčních měřítek až 5:1 pro normálně nasazený objektiv 35/2,8 a až 11:1 s obráceně nasazeným objektivem 24/2,8. Tabulka reprodukčních měřítek pro různé objektivy je uvedena v manuálu k měchu PB-4 (např. zde http://www.scribd.com/doc/56899464/Nikon-PB-4). Jako zajímavost bych ještě uvedl, že pokud se na měch umístí objektiv ze zvětšováku, lze ostřit až na nekonečno a použít tak sestavu jako poměrně levný a kvalitní tilt/shift objektiv – bohužel, pravděpodobně s příliš velkou ohniskovou vzdáleností, což použitelnost omezuje.

    Druhou cestou je použití dioptrické předsádky. Pro větší zvětšení bude třeba výraznější optické mohutnosti. Takové předsádky se v dostatečné kvalitě většinou nevyrábějí, proto se používá obrácený objektiv, jak jste naznačil ve Vašem dotazu. Optická mohutnost otočeného objektivu v dioptriích je převrácenou hodnotou ohniska v metrech, čili například obrácený 50 mm objektiv má 20 dioptrií, obrácený 20 mm objektiv 50 dioptrií atd. Dosažitelné měřítko si můžete vypočítat například v našem starším článku: http://www.paladix.cz/clanky/predsadkove-cocky-prakticky.html (teorie je pak popsána zde: http://www.paladix.cz/clanek.php?aid=10165)

    Pokud byste použil 50 mm obrácený objektiv na Vaší Sigmě s ohniskem 150 mm, dosáhnete reprodukčního měřítka pravděpodobně okolo 4:1, s 28 mm objektivem pak zřejmě kolem 6,5:1. “Pravděpodobně” proto, že ohniskové vzdálenosti objektivů často neodpovídají přesně uváděné nominální hodnotě a také nevím, jestli objektiv při ostření na krátké vzdálenosti nemění svou ohniskovou vzdálenost, proto není úplně jisté, jaké hodnoty jsou pro extrémní přiblížení do výpočtu použitelné.

    Technicky můžete použít i zoom, ale sám jsem to nikdy nezkoušel. Cena reverzního kroužku nicméně nebývá vysoká, takže se pravděpodobně vyplatí zkusit to, i když výsledek je po kvalitativní stránce trochu jistý. Je ale důležité zohlednit hmotnost objektivu ve funkci předsádkové čočky, aby nedošlo k poškození objektivu, na který jej budete připevňovat.

    Variací na použití obráceného objektivu coby předsádky je přímá montáž obráceného objektivu na bajonet zrcadlovky. Opět i zde platí, že čím kratší ohnisková vzdálenost, tím větší zvětšení (a také menší předmětová vzdálenost). Reprodukční měřítka jsou o něco horší – například 20 mm objektiv dosahuje měřítka 3,4:1. Více informací o tomto tématu najdete v tomto našem starším článku: http://www.paladix.cz/clanky/reverzni-krouzek.html

    Odpovědět

Napsat komentář