jaký externí blesk

Aleš Holčapek

dobrý den,
měl bych dotaz ohledně externího blesku. Mám fotoaparát Nikon D 3000 a chtěl bych si pořídit nějaký externí blesk. Jsem začátečník a mám omezené fin. možnosti. Na bazaru jsem našel blesk Nikon SB 25. Mám dotaz zda-li je tento blesk pro fotoaparát vhodný, případně prosím o radu jaký blesk zakoupit. Za odpověď předem děkuji Aleš

1 komentář u „jaký externí blesk“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  SB25 je model z doby filmových fotoaparátů, takže neovládá i-TTL a s D3000 nespolupracuje (jinak by to byla výborná volba, sám mám jeden). Od Nikona by se muselo jednat o blesk stovkové řady jako např. SB-400, SB-600, SB-800.

  Dále lze doporučit blesky firmy Metz. Především MB 50 AF-1, v nouzi MB 44 AF-1 Digital a ve velké nouzi MB 36 AF-5 digital (spíš vyhozené peníze). Tato firma také kdysi vyráběla blesky s výměnnýni patkami včetně elektroniky (SCA 3002 adapter system), takže i starší blesk po zakoupení nové patky fungoval i na digitálních tělech. Článek naleznete zde na Paladixu. Na stránkách http://www.metz.de/en/flash-units/product-ranges/sca-flash-units/sca-adaptersearch.html zjistíte kombinaci vhodného blesku a patky (například 54 MZ-4i digital či 44 MZ-2 digital s patkou SCA 3402 M8).

  Na našem trhu jsou ke koupi i blesky od Sigmy či Nissinu. Obecně platí, že blesk kategorie SB-25 nekoupíte ani za 4000 Kč. Já vidím pouze dvě smysluplné možnosti – buď našetřit na Nikon SB-600 nebo METZ MB 50 AF-1 (obecně blesk s displejem) nebo koupit jen levný blesk s naklápěcí hlavou. Buď se totiž omezíte na obyčejné TTL, nebo budete požadovat i korekce záblesku a manuální režim s řízením síly záblesku. A to je kupodivu v třídách blesků značný skok.

  Odpovědět

Napsat komentář