Jaký zvětšovák, OPEMUS 6 nebo MAGNIFAX 3

jimbo

Dobrý den,
začínám s ČB středoformátovou fotografií a vybavuji si svou temnou komoru.
Momentálně mám dostupné dva zvětšováky, typy Opemus 6 a Magnifax 3, oba s objektivy anaret.
Moc rád bych Vás poprosil o názor, který model zvolit.
Moc děkuji
JN

1 komentář u „Jaký zvětšovák, OPEMUS 6 nebo MAGNIFAX 3“

 1. Odpověď redakce

  Záleží, z jakého formátu konkrétně chcete zvětšovat, do středního formátu spadá 6×6 i 6×9. Zvětšovací přístroje od tuzemské Meopty jsou tři hlavní typy, Axomat, Opemus a Magnifax, lišící se maximálním rozměrem negativu, který v nich lze použít. Pro model Axomat je to kinofilm 24×36 mm, pro model Opemus je to 6×6 cm a pro model Magnifax 6×9 cm. Nejuniverzálnější je tedy model Magnifax, se kterým budete moci zvětšovat od kinofilmu po 6×9 cm.

  Druhou věcí je pak zvětšovací objektiv, pro každý formát negativu je vhodnější jiné ohnisko, pro kinofilm je to 50 mm, pro 6×6 cm je to 80 mm a pro 6×9 cm pak 105 mm. Podobně jako u modelů zvětšovacích přístrojů, objektiv s ohniskem 105 mm můžete použít pro zvětšování i kinofilmu, ale zvětšovací přístroj budete muset vytáhnout do maximální výšky a i tak nedosáhnete velké fotografie. Objektiv 50 mm pro formát 6×6 cm nebo 6×9 nepůjde použít vůbec, nemají dostatečný kruh a šlo by zvětšovat pouze ze středu filmu.

  Nejlepším řešením, pokud máte takovou možnost, by tedy byl zvětšovací přístroj Maxnifax a k němu objektivy 50 mm, 80 mm a 105 mm, s takovou výbavou půjde zvětšovat od kinofilmu po 6×9 cm.

  S pozdravem
  Jan Seifert

  Odpovědět

Napsat komentář