Stačí 150W studiové blesky

Peter Twin

Dobrý den,

chci se doma v klidu naučit práci se studiovým vybavením a proto hledám vhodné nástroje. Samozřejmě limitujícím faktorem je cena. Na Internetu jsem našel prodejce, kteří za cca 7000 Kč nabízí tři studiové blesky s regulací, stojany, deštníky, softboxem apod. Bohužel výbojky v nich jsou pouze 150W. Není to málo? Není lepší koupit např. za 10 000 Kč 2x300W? Již vlastním D7000 + SB-900, nějaké objektivy, ale zatím jsem fotil pouze reportáž. Děkuji předem za odpověď.

1 komentář u „Stačí 150W studiové blesky“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  to se nedá říct takhle generálně. Ono totiž záleží na tom, co budete nasvěcovat (jak velký prostor), z jaké vzdálenosti a jaké budou potřeba podmínky pro expozici (např. možnost stativu, delších časů, menších clon, apod.). Také záleží na tom, jakou mají blesky regulaci výkonu (pokud ji vůbec mají). Řekněte si sám, co je horší:

  – když budou mít blesky na ten Váš prostor, vzdálenost a požadované nasvětlení malý výkon, pořád to částečně můžete dohnat delším časem, menší clonou, vyšší citlivostí, popř. kombinací všech

  – když budou mít blesky naopak moc velký výkon, máte prostě smůlu a nemůžete je použít. Jedinou cestou je snížení citlivosti na absolutní minimum a maximální zaclonění objektivu, ale pokud ani to nebude stačit, tak je prostě nemůžete použít. U systémových blesků totiž jde použít maximálně Váš synchronizační čas. (sice moc nerozumím té specifikaci u D7000: X = 1/250 s; synchronizes with shutter at 1/320 s or slower (flash range drops at speeds between 1/250 and 1/320 s) — takže buď Vám bude fungovat max. 1/320s nebo 1/250s). Rychlejší čas použít nejde, to byste měl přes část snímku černý pruh

  (další metody redukce výkonu jsou např. zvětšení vzdálenosti od nasvětlovaného předmětu, odraz, zastínění nějakou voštinou, komínkem, apod., ale to už jsou náklady navíc)

  Za mě bych tedy spíš doporučoval jít do těch slabších (když jsou navíc tři, to je výkonu až až) a teprve když zjistíte, že Vám nevyhovují, tak třeba jeden z nich vyměnit za silnější těleso.

  S pozdravem

  Pavel Pola

  Odpovědět

Napsat komentář