Photoshop Lightroom

Jan Rákosník

Dobrý den,

používám Photoshop Lightroom. Sice jen tak pro vlastní fotografie, ale trochu mi vadí, že když si do něj nahraju fotografie a začnu je editovat, tak se všechny fotky hned ztmaví – nevíte, čím to může být? Nějaké nastavení?

Děkuji moc.

Honza

1 komentář u „Photoshop Lightroom“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  zkusím odhadnout na základě neúplných informací. Pokud by se moje předpoklady lišily od skutečnosti, napište, klidně v diskusi pod tímto příspěvkem, ať to vidí i ostatní…

  Předpokládám, že fotíte do RAWu. Taky předpokládám, že máte na fotoaparátu nastavený nějaký “vylepšený” režim zpracování JPEG (např. vytažený barevný tón, kontrast, saturaci). Ale teoreticky to může být i fotoaparátem, nepíšete, jaký máte model.

  V náhledu na foťáku se totiž zobrazuje vložený JPEG, nikoliv RAW. Při importu do Lightroomu se naopak pracuje čistě s RAW daty a na vložený JPEG se hledí jen ve chvíli, kdy nemá spočítaný “vlastní” náhled. Tj. těsně po importu zobrazí náhled z foťáku a jakmile spočítá vlastní, zobrazí ho.

  Nicméně ten “vlastní”, který spočítá LR by měl být ten správný, protože vychází ze surových dat. Pokud je zásadně jiný, doporučuju přenastavit ten režim JPEG na čistý Normal, aby tam nemohlo docházet k ovlivnění náhledu.

  V Lightroom na to pokud vím žádné nastavení není. Tam už si pak můžete udělat různé “preset” nastavení na úpravu jednotlivých hodnot a pak je aplikovat hromadně. Ale lepší podle mě bude to “spravit” rovnou na fotoaparátu.

  S pozdravem

  Pavel Pola

  Odpovědět

Napsat komentář