Praktika BX20 – jak na expozimetr, led indikaci

Karel Jarolím

Dobrý den,

pořídil jsem si praktiku bx 20. Snažím se číst led indikaci, ale nevím si rady, jak zvolit optimální hodnotu, resp. jak číst ony led diody napravo v hledáčku. Je optimální, když nejsou rozdvojené a drží se na sředu, nebo se mohu pohybovat v celém poli a okrajem jsou pod a nad expozice? Jak prosím funguje indikace.

Mnohokrát díky za radu
S pozdravem
Karel Jarolím

1 komentář u „Praktika BX20 – jak na expozimetr, led indikaci“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den, indikace funguje různě dle zvoleného režimu.

  Při nastavení automatické volby času ukazují diody na pravé straně hledáčku čas, který bude použit, a to takto:

  Časy v rozsahu 1/1000s až 8 vteřin jsou přímo reprezentovány odpovídající diodou. Pokud svítí dvě sousední diody, znamená to, že je zvolen čas ležící mezi oběma hodnotami. Časy v rozsahu 8 až 40 vteřin jsou signalizovány trvale svítící diodou UNDER. Pokud nelze nastavit čas v rozsahu závěrky (1/1000s až 40 vteřin), dioda UNDER respektive OVER bude blikat. V tomto režimu si tedy hlídáte pouze to, jestli je čas udržitelný z ruky a ovlivnit jej můžete změnou clony nebo korekcí expozice (dle konkrétní situace).

  Pokud je čas zvolen ručně, pak funguje indikace takto:

  Dioda u času, který byl nastaven na kruhovém voliči, bude blikat, zatímco expoziční čas určený expozimetrem jako správný pro danou scénu, clonu a citlivost filmu bude svítit trvale. Opět se mohou rozsvítit dvě sousední diody, pokud expozimetr vypočítá jako správný čas mezi odpovídajícími hodnotami. V tomto režimu je tedy třeba nastavit čas, jehož dioda svítí trvale (pokud to scéna vyžaduje, je možné nastavit i jiný čas a korigovat tak rozhodnutí expozimetru). Pokud svítí dvě sousední diody, nevadí to, ale musíte si zvolit jeden z označených časů a fotografii tím mírně pod- nebo přeexponovat.

  Ještě doplním, že aktivní korekce expozice je indikována diodou +/- na levé straně hledáčku.

  Odpovědět

Napsat komentář