Praktica MAT

Mojmír Šmída

Dobry den,
nasel jsem u dedečka fotoaparat Praktica MAT, strasne dlouho se nepouzival. Velice me lakalo ho vyzkouset. Je to potrve co se setkavam s takovym typem foťáku. Dneska jsem zasel do obchodu koupil baterku, a nechal prodavačkou vyzkouset funkce. Fotoaparat ma pry vadu a to ze fotoaparat spravne nefunguje kdyz je doba osvitu vetsi nez 1/60 (1/30, 1/15…atd), bylo mi receno ze to pro mé obycejne pouzivani staci a bude fotit dobre (nemam stativ tedy nepotrebuju delsi doby). Tyto doby nebudu pouzivat.

K otazce: bohuzel parkrat se mi stalo toto. Jakmile jsem zmackl spoust tak v kukátku bylo černo…zrcátko zustalo zasekle v horni poloze (odsrouboval jsem objektiv a videl jsem ho zasekle), po dalsim natazeni a naslednem zmacknuti spouste se zrcatko vratilo do puvodni polohy 45°. Chci se zeptat da se tohle opravit doma (tzv. na kolene). Nebo castejsim pouzivanim rozchodit stare soucastky?
Pokud to nepujde vyplati se oprava u odbornika? (odhad ceny opravy)

Film samozrejme dofotim a necham vyvolat abych vedel co a jak.

Děkuji za odpověd s pozdravem Mojmír

1 komentář u „Praktica MAT“

  1. Odpověď redakce

    Vypadá to na zatuhlý mazací tuk, případně na zašpiněné (či dokonce zarezlé) pohyblivé součásti. Chtělo by to nové promazání dotčených míst, domácí oprava je ale bez poměrně velké zkušenosti v podstatě odsouzena k nezdaru. Doporučoval bych servis, nebude to drahé, a pokud nebudou potřeba žádné náhradní díly, pak to není ani na dlouho.
    Nefunkční delší časy mohou být způsobeny tím samým problémem, ale nepíšete, JAK přístroj nesprávně funguje, resp. nefunguje, proto se těžko dá takto odhadem stanovit, čím je závada způsobena. Pokud je jakkoli poškozena závěrka, vyplatí se spíš koupit jiné tělo Praktica se závitem M42, vyjde to levněji a bude v pořádku. Sotva totiž lze takhle od oka někde v obchodě poznat, jestli jsou i krátké časy nad 1/60s přesné – a tak bude potíž i se správnou expozicí, časy nebudou odpovídat nominální hodnotě…

    MS#

    Odpovědět

Napsat komentář