problém s expozicí – sigma 20-40 mm

Ondřej

Dobrý den, nedávno jsem koupil objektiv z druhé ruky Sigma 20-40 mm F/2.8 EX DG, i když se zdálo vše v pořádku, nyní jsou fotky přepálené nebo na nich je šedivý film, nemáte někdo radu, nápad nebo zkušenost? díky

2 komentáře u „problém s expozicí – sigma 20-40 mm“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den, přepálené fotky s největší pravděpodobností ukazují na to, že objektiv nezacloní a při expozici zůstane clona otevřená na maximum. To by mohla mít na svědomí jednak mechanická závada (slepení lamel clony) a nebo chyba v komunikaci mezi tělem a objektivem. V některých zahraničních fórech jsem četl o podobném problému a jednalo se právě o chybu v komunikaci.

  Začal bych tím, že bych si ověřil, jestli k přepalům dochází i při použití nejnižší clony – pokud ne, bude problém s clonou pravděpodobně potvrzen.

  Zkusil bych proto jednak vyčistit kontakty na bajonetu objektivu, případně je můžete opatrně očistit gumou na gumování. Další možností je vyzkoušet objektiv na jiném těle. To by mohlo napomoct ke zjištění, jestli se jedná o mechanickou nebo elektronickou závadu.

  Každopádně se obávám, že nejste-li nadšený kutil, pravděpodobně nejjistější odpověď získáte v odborném servisu.

  K zmíněnému šedivému filmu na fotografiích se bohužel nemohu vyjádřit, příčin může být mnoho a bez ukázek je nemožné něco dedukovat (a ani po jejich shlédnutí nemusí být jasněji).

  Držím palce, aby se problém podařilo vyřešit.

  Odpovědět
 2. Re:

  Dobrý den, objektiv jsem dal do servisu Sigma a problém je s největší pravděpodobností opravdu v komunikaci a to nejspíš na straně Nikonu. Díky za pomoc

  Odpovědět

Napsat komentář