Film

Veronika

Dobry den,
mam fotoaparat Exakta RTL 1000. Chcela by som sa spytat ci mi viete poradit ohladom toho aky film by bol do neho najlepsi a ci tam moze ist aj farebny. Neviem totiz to ci foti aj farebne fotky. Za odpoved vopred dakujem.

2 komentáře u „Film“

 1. Odpověď redakce

  Exakta RTL 1000 je velmi dobrý přístroj! Barevné fotografie rozhodně umí, stejně jaké jiné (ČB negativ, ČB dia, barevné diapozitivy) – neexistuje totiž naprosto žádný fotoaparát, který by uměl jen ČB nebo jen barvu, záleží pouze na založeném filmu.

  Pokud chcete s Exaktou začít fotografovat, pak bych doporučil barevný negativní film citlivosti ISO 200 nebo klidně i ISO 400, např. Fuji Superia nebo Kodak Gold, ale na značce až tak nezáleží. Amatérské barevné negativy mají tu výhodu, že jsou expozičně dost pružné, tj. nevadí jim odchylky od správné expozice.

  Malý trik (platí ale POUZE pro barevné negativní filmy!):
  Pokud máte expozimetr nebo na přístroji TTL hranol, při použití filmu ISO 200 nastavte citlivost 160 ASA (23 DIN), pro film ISO 400 (27 DIN) nastavte 320 ASA (26 DIN). Je to vlastně přeexpozice o 1/3 EV (expoziční jednotky), film získá větší nasycení barev a vyhnete se podexpozici, kterou tyto filmy nemají rády (mírnou přeexpozici naopak snášejí více než dobře).

  Pokud nemáte externí expozimetr, můžete expozici měřit třeba digitálním fotoaparátem a naměřené hodnoty nastavovat na RTL 1000, případně jako víceméně nouzové řešení použít tuto tabulku:
  PDF – http://sdrv.ms/Mc4ldR
  JPG – http://sdrv.ms/Nwoo7W

  MS#

  Odpovědět
 2. CZ manuál Exakta RTL 1000

  Dobrý den, nemáte náhodou někdo manuál k Exakta RTL 1000 v pdf formátu? Na netu jsem našel pouze AJ ver.
  Děkuji

  Odpovědět

Napsat komentář