ND filtr

KUROS

Dobrý den,
prosím můžete mi trochu osvětlit jak je to s ND (šedý) filtry? Jak poznám podle označení filtru kolikrát prodlužuje expozici ? násobí se jejich účinek při kombinaci více filtrů nasazených na objektivu ? děkuji.

2 komentáře u „ND filtr“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  pro neutální filtry se používají dva typy značení.

  Prvním typem je přímo prodlužovací faktor, tedy filtry ND2, ND4, ND8,… , ND400 vyžadují prodloužení expozice 2x, 4x, 8x,… , 400x.
  Při kombinaci více filtrů se faktory násobí.

  Druhou variantou je značení desítkovým logaritmem jejich optické hustoty, což zní sice děsně vědecky, ale ve výsledku je to opět strašně jednoduché. Logaritmus dvou při základu deset je 0,3 a to je také obvyklé odstupňování v této řadě. Tedy – ND 0.3, ND 0.6, ND 0.9. Expoziční faktor si můžete spočítát na kalkulačce, ale stačí na to i prsty. Za každé tři desetiny násobte dvěma, tedy pro ND 0.9 je to 2 x 2 x 2 = 8.
  Při kombinaci filtrů se uvedení označení sčítají, tedy ND 0.3 + ND 0.6 = ND 0.9. Klidně si ale můzete jednotlivé filtry převést do násobkové řady.

  Nemusíte se bát, že byste způsob značení nepoznal. Jednak se násobky 2 a 0,3 nepotkávají, jednak je odstup takový, že filtr ND2 s faktorem dva je mírně našedlý, zatímco v případě logaritmického značení by to byl neprůhledný černý filtr s faktorem zhruba 100.

  S pozdravem
  Tomáš Cihelka

  Odpovědět
 2. ND filtry

  Dobrý den a kdy je který vhodný využít? Např. k nějaké tekoucí vodě v lese bude asi stačit slabší a u moře asi hodně vysoké? Děkuji

  Odpovědět

Napsat komentář