Zabarvení fotek do modra

MartinBoruvka

Dobrý den,
koupil jsem si bazarový Nikon D80 na kterém používám objektivy ze starých zrcadlovek Nikonu s manuálním ostřením (Vivitar a Nikon) a i když nastavím vyvážení bílé na automatiku, tak mi fotografie zabarvuje do tyrkysové barvy, nejvýraznější je to na pleťových barvách a u obrysů předmětů, rád bych se tedy zeptal, jestli někdo nemá zkušenost, čím to může být. Zda-li manuálními skly( bohužel se žádným jiným nemám možnost vyzkoušet) nebo je problém ve fotoaparátu (provedl jsem update firmware). Děkuji za jakoukoli informaci, radu či pomoc.

1 komentář u „Zabarvení fotek do modra“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den, bez ukázkové fotografie se špatně odhaduje, co je příčinou. Pokud by se problém projevoval jako viditelná tyrkysová linie kolem kontrastních hran, pak se nejspíš jedná o optickou vadu objektivů, která se ale většinou dá docela dobře korigovat při zpracování v počítači (funkce opravy chromatické vady/aberace).

    Pakliže jde spíš o celkový tón fotografie, může automatické vyvážení bílé ujíždět. Pokud se nastavením manuálního vyvážení bílé dle konkrétního osvětlení problém odstraní, je to určitě tím a otázkou pak jen zůstává, jestli fotoaparát měří barevnost scény špatně kvůli vadě a nebo prostě proto, že si s danou situací neporadí správně. Druhá varianta není nijak vzácná, přestože se měření a vyvažování bílé soustavně zlepšuje – osobně kvůli tomu automatiku nikdy nepoužívám, protože jsou situace (a není jich málo), kdy se chová z mého pohledu buďto vyloženě špatně a nebo přinejmenším nekonzistentně.

    Odpovědět

Napsat komentář