Ostření sigma aspherical EX DF 24-70mm 2,8 f

pista0119

Prosím o radu, mám Nikon D300s a koupil jsem tento uvedený objektiv, ovšem fotografie nejsou zcela doostřené. Poraďte prosím co s tím mohu udělat? Děkuji

1 komentář u „Ostření sigma aspherical EX DF 24-70mm 2,8 f“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den, příčin může být více a bez ukázkových fotografií je těžké je posuzovat.

  Může se jednat o nedostatečnou kresebnost objektivu, i když tento by měl na APS-C zrcadlovkách podávat poměrně dobré výsledky.

  Může jít samozřejmě také o nepřesně zaostření, kdy si fotoaparát ne zcela ideálně rozumí s objektivem. Problém může vznikat buďto v komunikaci (sám jsem se setkal se situací, kdy Nikon D90 neostřil příliš dobře se Sigmou 50-500 – při ostření docházelo k náhodnému pocukávání zaostření, takže se často stalo, že těsně před expozicí došlo k lehkému přeostření vedoucímu k znehodnocení fotky) a nebo také o nevyladěnost pro konkrétní objektiv. Nepletu-li se, Nikon D300s je vybaven funkcí jemného doladění AF pro různé objektivy, takže můžete vyzkoušet, jestli se tím problém nedá napravit.

  V neposlední řadě pak může jít i o nepřesnost v ostření při malé hloubce ostrosti (při cloně 2,8 už se může relativně snadno stát, že se prostě fotoaparát netrefí tam, kam jste zamýšlel), případně při horších světelných podmínkách.

  Nejjednodušší cestou k ověření zdrojů problémů je nafocení série testovacích snímků. Foťte ze stativu předem připravený testovací motiv, na který se bude fotoaparátu dobře ostřit a zároveň umožní vyhodnotit ostrost snímku (například noviny nalepené na zdi apod.). Foťte za dobrých světelných podmínek s automatickým i manuálním ostřením na plnou díru i se zacloněním, případně udělejte i srovnávací fotografie s jiným objektivem, máte-li tu možnost. Porovnejte si snímky a myslím, že snadno zjistíte, jestli kladete na objektiv příliš velké nároky a nebo jestli v některých situacích dokážete dosáhnout požadované ostrosti. Z toho pak můžete vyvozovat další postup.

  Odpovědět

Napsat komentář