výběr vhodného objektivu

František Schmid

Dobrý den mám takový dotaz za měsíc jedu do Benátek na karneval a chtěl bych si na to pořídit samyang 8mm ale nevím jestli je na takové focení vhodný, jinak mám 18-55 jenže ta kvalita mě moc nebere stejně tak 55-250 obojí canon, mám ještě 100 macro od canonu ten je skvělý ale podle mě nevhodný kvůli množství lidí a nutnému odstupu od fotografované osoby (masky) děkuji za rady.

2 komentáře u „výběr vhodného objektivu“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den, Samyang 8mm je zajímavý a povedený objektiv a myslím, že na akci typu karneval se s ním dají pořídit velmi zajímavé fotografie, ale zároveň se domnívám, že efekt rybího oka se snadno okouká a tudíž považuji (ryze subjektivně) za vhodnější využít jej spíše občas pro zpestření. Univerzální poučka zda fotit či nefotit rybím okem nicméně neexistuje, je to na citu fotografa.

  Pokud byste se pro rybí oko rozhodl, můžete zkusit softwarové nástroje, které umí zkreslení odstranit a upravit obraz tak, jako by byl fotografován rectilineárním objektivem. Oblíbený je např. Fisheye Hemi plugin nebo nástroje PanoTools (případně Hugin). Kvalita zpracování se může značně odlišovat a záleží na použitých algoritmech. Nejjednodušší postupy vedou k poměrně špatným výsledkům u okrajů fotografie a vyžadují ořez. Sofistikovanější postupy údajně umožňují dosáhnout velmi dobré výsledky. Bohužel, sám nemám s těmito postupy zkušenost, takže to berte jen jako možnost z doslechu.

  Odpovědět
 2. Fisheye Hemi plugin

  Koupil jsem tendle plugin a můžu říct, že v nekterých situacích, při určité kompozici záběru udělá z rybiny parádní superširokáč, jehož zkreslení je mnohem přirozenější než u Sigmy 12-24 na ohnisku 12mm u FF. Vykreslí ještě větší úhel, zkreslení po defishování je jiné a příjemnější než u 12mm. Ale je potřeba vybrat záběry, s některými kompoticemi si moc neporadí.

  Odpovědět

Napsat komentář