Rozdíl mezi DX a FX

Luboš

Přeji dobrý den, jsem majitelem Nikon D80 a uvažuji o koupi nového fotoaparátu. Zajímalo by mě, jaké jsou rozdíly formátem DX a FX? Můžete mi to trochu objasnit, jak je to se zvětšováním, šumem a nevím, co ještě může být ve hře?
Mám vyhlídnutý D7000 nebo až příjde jeho nástupce. Ale kdy to bude, to se neví.
Děkuji
Luboš

3 komentáře u „Rozdíl mezi DX a FX“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den, čistě technicky je rozdíl mezi fullframe (FX) a APS-C (DX) snímačem poměrně jasný: FX snímač je větší (36×24 mm) než DX snímač (přibližně 23,6×15,6 mm). Co ale další odlišnosti?

    Na první pohled nepřehlédnutelný rozdíl způsobuje tzv. crop factor DX snímače. Často se mluví o prodloužení ohniskové vzdálenosti, což není úplně přesné – menší snímač ve skutečnosti způsobí přesně to samé, jako byste z fotky plného formátu udělal výřez. Pokud máte FX fotoaparát s dostatečným množstvím pixelů, dosáhnete výřezem fotografie opravdu přesně stejného efektu, jako byste fotil DX fotoaparátem se stejným objektivem – například z D800 lze 1,5násobným ořezem získat snímek se zhruba stejným rozlišením, jako má D7000. Úhel záběru tedy bude odpovídat prodlouženému ohnisku, ale hloubka ostrosti zůstane stejná.

    Právě práce s hloubkou ostrosti je druhým zásadním rozdílem mezi FX a DX snímačem. I tvrzení, že menší snímač znamená větší hloubku ostrosti je trochu zjednodušující, ale v praxi to tak můžeme brát. Pokud pořídíte totožný snímek fotoaparátem s FX i DX snímačem, rozdíl v hloubce ostrosti bude jasně patrný. S FX snímačem tak můžete dosáhnout většího rozostření pozadí, ale na druhou stranu může být složitější dostat do hloubky ostrosti to, co tam chcete mít. To může vadit například při fotografování makra, kdy je častěji třeba hloubku ostrosti spíše zvětšit.

    Dalším aspektem, který se často diskutuje, je obrazová kvalita – především v souvislosti s vysokou citlivostí ISO a šumem. Na obojí má vliv především jeden parametr snímače: velikost světlocitlivé buňky reprezentující jeden pixel. Pokud bude menší, během expozice na ní dopadne menší počet fotonů. Méně vybuzeným buňkám je třeba při zpracování pomoct zesílením signálu, které se ale obvykle neobejde bez zesílení šumu a může vést i ke zkreslování barev. Je samozřejmě pochopitelné, že při stejném rozlišení může mít FX snímač podstatně větší buňky a tedy i generovat kvalitnější obraz s menším množstvím šumu. Přesto je ale třeba porovnávat porovnatelné – například Nikon D70 má větší pixely než D600, ale rozhodně s ním v obrazové kvalitě prohraje, jednoduše proto, že nemalý vliv má i technologický vývoj snímačů, které urazily za těch 8 let obrovský kus cesty. Je tedy vhodné porovnávat fotoaparáty přibližně stejné generace.

    Po technické stránce bych ještě upozornil na to, že FX zrcadlovky mívají větší hledáček, se kterým se lépe komponuje a případně manuálně ostří. Naopak ale levnější “vstupní” modely jako např. D600 bývají často vybaveny AF modulem shodným s DX zrcadlovkami, což znamená, že na větším snímači pokrývají ostřící body jen menší oblast kolem středu záběru.

    Kromě fotoaparátů samozřejmě vstupují do hry i objektivy. Zatímco na formátu DX můžete používat DX i FX objektivy, naopak to neplatí (respektive na FX zrcadlovkách můžete v případě Nikonu zapnout DX režim, který ale pochopitelně povede k výřezu a tím pádem menšímu rozlišení fotografie). Z hlediska optické kvality je výrazně složitější zkonstruovat a vyrobit objektiv pro větší formát. Nedá se tvrdit, že DX objektivy jsou vždy kvalitní, ale šance na levnější a relativně kvalitní sklo je v této kategorii dle mého názoru vyšší. Naopak u FX formátu si za kvalitu skoro vždy připlatíte. Daní za větší snímač jsou pak obvykle i větší rozměry a hmotnost objektivů.

    Jednoznačné doporučení ke koupi FX nebo DX spíš nedám, prozatím si myslím, že obojí má svůj smysl, své plusy i neduhy a záleží hodně na záměru, s jakým chcete fotoaparát používat. S pozvolným pronikáním fullframe do amatérské třídy, jehož počátky máme teď možnost pozorovat, se ale každopádně blíží doba, kdy už při rozhodování nebude hrát tak velkou roli cena. S plnoformátovými fotoaparáty se tedy pravděpodobně budeme setkávat častěji.

    Odpovědět
  2. pěkně napsáno

    Myslím že to je skoro na článeček.

    Jak listuji vaší poradnou a čtu si vaše trpělivé odpovědi. Možná by stálo zpracovat z těchto odpovědí “interaktivní odpovědník”

    — digitál / analog ?
    digital
    — problém / koupě / prodej / tisk … ?
    koupě
    — kompakt / zrcadlovka / nevím co to je ?
    zrcadlovka
    — DX / FX / nevím co to je ?
    nevím co to je
    a šup na tuto otázku a odpověď.

    a v okamžiku kdy se hledající dokliká do slepé uličky dostane možnost zadat svůj dodaz.

    r.

    Odpovědět
    • pěkně napsáno

      Díky za pochvalu 🙂

      Ten interaktivní průvodce je hezký nápad – kdo ví, třeba jednou bude, informací v poradně je k vytvoření už docela dost 🙂

      mkr

      Odpovědět

Napsat komentář