Který objektiv?

orlynka

Dobrý den, váhám nad teleobjektivy a nevím si rady. Za prvé nevím, která značka by byla lepší. Zda Nikon nebo třeba Sigma. Mělo by se jednat o světelný objektiv se zoomem.
Mohl byste mi vysvětlit jaký je rozdíl mezi těmato objektivy?
Nikon 70-200mm f/2.8 VR I
Nikon 80-200 AF-S
Nikon 80-200mm f/2.8 AF-D ED
Popřípadě který z těchto objektivů by byl nejlepší? Jedná se o Nikon D5100. Anebo doporučíte spíše Sigmu, či nějáký jiný kvalitní objektiv, ovšem tak max do 20 000kč? Popřípadě ještě levnější z druhé ruky? Děkuju moc, stále váhám a neumím se rozhodnout…

1 komentář u „Který objektiv?“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den, obecně nejsem velkým příznivcem Sigmy, ale starší verzi objektivu 70-200/2,8 HSM jsem kdysi používal k poměrně velké spokojenosti (s výjimkou varianty s dvojnásobným konvertorem – ta už byla daleko za mou hranicí akceptovatelné kvality kresby).

  Rozdíl mezi zmíněnými objektivy je následující:

  Nikon 70-200 VR – jedná se předchůdce nejnovější varianty VR II. Je vybaven rychlým ultrazvukovým ostřením (AF-S) a optickou stabilizací (VR). Oproti verzi VR II je stabilizace méně účinná.

  Nikon 80-200 AF-S – ještě o jednu generaci starší objektiv není vybaven optickou stabilizací, ale disponuje rychlým ultrazvukovým ostřením.

  Nikon 80-200 AF-D – a ještě o další generaci starší objektiv, který není vybaven rychlým AF-S ostřením. Konvenční motorový autofocus je hlučnější a pomalejší a především, na Nikon D5100 Vám nebude fungovat vůbec, protože se jedná o tělo bez vestavěného ostřícího motoru.

  Všechny tři objektivy patří opticky k podařeným. Asi nejvíce rozporů v tomto směru doprovází první jmenovaný objektiv (70-200 VR), který byl možná v některých parametrech o něco horší než jeho předchůdce (zmiňována bývá zejména vinětace a ostrost v rozích při ohnisku 200 mm a clone 2,8 – obojí mizí při zaclonění). Je ale nutné upozornit, že tento problém, pokud je vůbec nutno se jím zabývat, je výrazně eliminován při použití na DX zrcadlovce s ořezovým faktorem, jako je Vaše D5100. Všechny tři objektivy jsou obecně nadprůměrné. Nejstarší verzi bez AF-S bych už dnes spíše nedoporučoval nikomu a samozřejmě pro DSLR bez ostřícího motoru už vůbec ne. Ve výběru tedy zbývají dva novější objektivy a rozhodování je tak především v rovině optická stabilizace ano či ne.

  Přejeme šťastnou ruku při výběru.

  Odpovědět

Napsat komentář