Makro objektiv pro Nikon D3100

Michal

Dobrý den,
nedávno jsem koupil Nikon D3100 s kitovým objektivem 18-55mm. Teď bych si chtěl dokoupit makro objektiv, stačí mi MF a ohnisková vdálenost nemusí být nijak velká..
Jde mi hlavně o cenu, ideálně do 7 000,-. Bylo by možné mi napsat seznam objektivů, které tyto podmínky +- splňují?
Děkuji.

1 komentář u „Makro objektiv pro Nikon D3100“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den, v daném cenovém limitu musíte přistoupit spíše k nákupu z druhé ruky a ani zde není výběr vyloženě velký. V obecné rovině je třeba počítat s tím, že objektivy bez vlastního ostřícího motoru budou na těle D3100 odkázané na manuální ostření. Sice píšete, že Vám to nevadí, ale raději na to upozorňuji jako na jeden z faktorů, které ovlivňují cenu – například oblíbený makroobjektiv Tamron 90/2,8 se vyráběl v obou variantách a proto se i inzeráty na prodej poměrně dost cenově odlišují. Dále se za nižší ceny prodávají manuální objektivy AI, ale těm se raději vyhněte, protože s nimi nebude D3100 ani měřit expozici.

  Pokud jde o konkrétní modely, do 7000 Kč se z nových objektivů vejdete jen s Nikkorem 40/2,8, ale pozor, u něj je při 1:1 vzdálenost předmětu od přední čočky pouze něco málo přes 3 cm, což je velmi nepraktické.

  Z lehkého průzkumu zdejšího bazaru vycházejí pro nákup z druhé ruky jako vyhovující podmínkám například objektivy Nikkor AF-D 60/2,8 (vzdálenost od přední čočky při 1:1 cca 7 cm, pozor novější AF-S verze je na tom znatelně hůř), Sigma AF 50/2,8 (vzdálenost cca 4 cm) a občas i Sigma 105/2,8 (vzdálenost cca 12 cm). Další osvědčené objektivy jako například Tamron 90/2,8 nebo Tokina 100/2,8 se i z druhé ruky obvykle prodávají přibližně o 1000 Kč dráž než je Váš limit. Ze zmíněných objektivů nebude na Nikonu D3100 fungovat automatické ostření ani u jednoho (respektive jak jsem už psal, Tamron 90/2,8 existuje i ve verzi s vlastním motorem, ale ta bude nejspíš ještě dražší).

  Osobně bych pracovní vzdálenost nepodceňoval – sice záleží na námětu, ale prakticky vždy znamená krátká vzdálenost komplikace s nasvětlením, respektive se stíněním (o plašení případných živých tvorů ani nemluvě).

  Naopak po stránce optické kvality jsou sice mezi makroobjektivy určité rozdíly, ale pořád všechny patří mezi nadprůměr.

  Odpovědět

Napsat komentář