Jaké si pořídit studiové blesky ?

Aneta

Dobrý den,

mám částečně zařízený fotoateliér a nyní si chci pořídit studiové blesky. Moc se v nich ale nevyznám. Myslíte, že by mi stačilo tohle ? http://aukro.cz/foto-studio-foto-lampa-blesk-studio-synchron-i3018912528.html Nebo raději něco kvalitního a dražšího ? A jaký by měl být výkon blesků ?

1 komentář u „Jaké si pořídit studiové blesky ?“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den, otázku potřebného výkonu asi nejde tak úplně rozlousknout nějakou “tabulkovou” metodou ve stylu “pro námět A potřebujete výkon X”. Svou roli hraje velikost ateliéru a samozřejmě také používané nástavce pro tvarování světla. Musíte počítat s tím, že každý odraz či průchod rozptylným materiálem pohltí nějaké množství světla.

  Z tohoto pohledu se jeví výkon 120 Ws (v inzerátu jsou uvedené watty, ale předpokládáme, že se jedná o watt-sekundy) jako relativně nízký. Nemusí být nedostačující, záleží na námětu, konfiguraci světel a použití nástavců nebo třeba možnosti použít o něco vyšší ISO apod. Osobně bych asi raději zapátral po o něco výkonnějších blescích 200 až 300 Ws. Ekonomičtější variantou může být kombinace nestejných blesků – jednoho výkonnějšího a jednoho slabšího. Mnohé světelné konfigurace počítají s tím, že jedno světlo je hlavní a druhé doplňkové.

  Při nákupu je dobré mít na mysli pravidlo, že “přiškrtit” silné světlo je jednodušší než zesílit to slabé.

  Z hlediska funkčnosti jinak vypadá odkazovaná sestava poměrně dobře, ale praktické zkušenosti nemáme a její kvalitu tak bohužel nedokážeme posoudit.

  Odpovědět

Napsat komentář