Kompakt vs. zrcadlovka

Radek

Dobrý den, rad bych se zeptal a váš názor ohledně starších zrcadlovek – mám na mysli modely Canon EOS 10D, 20D, 30D, 350D a 400D, či Nikony a Pentaxy ze stejné doby, co se s objektivy dají sehnat okolo 5.000 Kč – mají dnes co se kvality týče nějaké konkurenty? Respektive existuje na světě vůbec nějaká alternativa těchto zrcadlovek s podobnou cenou a kvalitou? Docela rád bych měl v ruce něco kvalitního a levného, zatím jsem ale nepřišel na jinou možnost.

1 komentář u „Kompakt vs. zrcadlovka“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den, levné a kvalitní nejde skoro nikdy ruku v ruce, respektive vždy to závisí na přesném nastavení termínu “levný” a “kvalitní”. Za pět tisíc novou zrcadlovku s objektivem nicméně nekoupíte. Pokud jde o výběr z bazarových fotoaparátů, počítejte s tím, že čím novější, tím lepší z hlediska obrazové kvality. Občas jsou z tohoto pravidla drobné výjimky, kdy mezi bezprostředně po sobě jdoucími generacemi vítězí u uživatelů ten starší model, ale jednak je to spíš méně obvyklé a jednak jde většinou o rozdíly marginální (pokud existují).

    K uvedenému pravidlu je ovšem nutné dodat, že porovnávat je třeba i s ohledem na modelovou řadu – někdy může například starší profesionální mode o něco překonávat novější amatérský. Podobně může být důležitější nějaký technický parametr – například lepší AF, rychlejší sériové snímání apod.

    Z modelů, které jste uvedl, bych pravděpodobně dnes už škrtl 10D a 20D. Fotit se s nimi bez pochyby dá, ale pokud se cenově “vejdete” s 30D, berte tu. Podobně bych asi raději volil 400D než 350D. U Nikonu bych se asi při podobných nárocích na cenu pídil po modelech od D60 dál (D5000 nebo D3000). Z objektivů by byl dobrou volbou například Nikkor 18-70/3,5-4,5, ale bazarové ceny v tomto segmentu nesleduji, tak netuším, jestli se vejdou do limitu.

    U nových (nebo novějších bazarových) fotoaparátů se lze s cenou dostat relativně nízko při koupi některé bezzrcadlovky. Samozřejmě záleží na tom, co chcete fotografovat, kam budete případně v budoucnu směřovat s rozšiřováním foto výbavy apod.

    Odpovědět

Napsat komentář