Canon 430EXII nebo YONGNUO YN565EX ?

Standa

Dobrý den, uvažuji o koupi blesku k mému EOSu 400D. Aktuálně běže akce na vrácení 1250 Kč z cca 6750 Kč na 430EXII. Takže ve výsledku nějakých 5500 Kč za nový blesk Canon. Na druhou stranu jsem narazil na méně známější YONGNUO YN565 EX. Jeho parametry se rovná 580 EX II, který stojí cca 12 tisíc. Tento blesk se dá pořídit za částku cca 3200 Kč.

Potřeboval bych poradit, jestli se vyplatí koupit YONGNUO s lepším výkonem a lepší cenou nebo horší výkon, horší cenu, ale zase značku.

V blescích se vůbec nevyznám, ale chtěl bych s nimi začít, tak nevím jaký je v nich rozdíl a jestli nebude třeba s něčím v budoucnu problém. Canon má třeba ETTL II, YONGNUO pouze ETTL. Mohl by mi někdo ve stručnosti vysvětlit rozdíl a důležité parametry a poradit.

Děkuji

3 komentáře u „Canon 430EXII nebo YONGNUO YN565EX ?“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den, u blesku osobně doporučuji originál od výrobce fotoaparátu. Mám osobní zkušenost, že blesk třetího výrobce, který fungoval s jedním modelem, naopak nefungoval s druhým (novějším), ačkoliv oficiálně nebyla deklarována žádná změna zábleskového systému. Navíc mi subjektivně připadá, že s originálem je expozice stanovována přesněji, ale nepodnikal jsem v tomto směru žádné exaktní porovnání (a nutno podotknout, že používám Nikon).

  Značky jako je Yongnuo nebo Nissin jsou v poslední době oblíbené, ale nejčastěji jsou používány jako další blesky s dálkovým odpalováním – pro tento účel jsou určitě velmi dobře použitelné. Pokud se pro ně rozhodnete, doporučuji vyzkoušet konkrétní model s vaším tělem, případně zkusit dohledat informace od uživatelů, kteří používají stejnou kombinaci.

  E-TTL II je evolucí staršího systému stanovení expozice E-TTL. Jeho hlavní změnou je zahrnutí informace o zaostřené vzdálenosti (pokud jí poskytuje objektiv) do výpočtu.

  Odpovědět
 2. Výkon blesku

  Zajímalo by mne, jestli měřil někdo v praxi skutečný výkon blesků Nissin nebo těch čínských expozimetrem, jestli opravdu odpovídají dokumentaci.

  Odpovědět
  • výkon blesku

   Občas se nějaká měření najdou – například v tomto článku jsou hodnoty pro Nissin Di866: http://dpanswers.com/content/rev_nissin_di866.php#power

   Výkon je slabší než uvádí výrobce, na nejdelším ohnisku už poměrně výrazně. Dle stejného měření směrem k delšímu ohnisku klesá reálný výkon proti deklarovanému i u Nikon SB-800, byť ne tak výrazně.

   Osobně bych se nicméně bál spíš budoucí kompatibility než menšího výkonu. U neoriginálů už jsem se setkal s tím, že blesk s novějším tělem nefungoval (případně nespolehlivě nebo špatně exponoval), ačkoliv oficiálně se komunikační protokol nezměnil.

   Odpovědět

Napsat komentář