Tamron Adaptall 2

Zabi

Dobrý den,

dosud jsem fotil pouze analogově, nyní však přecházím na systém Canon EOS a chtěl bych si vzít svoje staré objektivy ssebou. U bajonetu M42 to není problém, redukce to jistí. Ale co v případě Tamron Adaptall(2)? Vím, že se také dá koupit redukce, ale hůře se shání než ta na M42 a příde mi zbytečné kupovat dvě redukce a proto mě zajímá:
1. Půjde zkombinovat Redukce M42-Canon EOS + Praktica Mount Tamron Adaptall? Já jestli nedojde například k velkému posunutí roviny a nemožnosti ostřit na nekonečno, jako to mají například Nikony s redukcí bez optického členu.
2. Všeobecně k starším objektivům – pokud koupím Canon s malým čipem, promítne se Crop Factor 1,6x na posun ohnisek mých objektivů? Přeci jenom jsou z “full-frame” 35mm.

Předem děkuji za odpověď! 🙂

1 komentář u „Tamron Adaptall 2“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den, nejsem si jist, jestli jsem úplně správně pochopil Vaší stávající konfiguraci, ale pokud Vám objektivy s bajonetem Tamron Adaptall fungovaly přes odpovídající zakončení na M42 fotoaparátu, pak budou fungovat i na EOSu s redukcí M42/Canon EF. Prostorová rezerva je tam dostačující, Tamron Adaptall má vzdálenost od snímače/filmu oproti Canon EF posunutou zhruba o 6 mm.

    Crop factor se promítne na každý objektiv, je to zcela zákonité a nesouvisí to s tím, jestli je objektiv původně určen pro fullframe nebo třeba středoformát. Pro lepší představu o tomto jevu, každý objektiv vykreslí v rovině filmu/snímače kruhový obraz určité velikosti – pro fullframe musí být jeho průměr nejméně 43,3 mm (reálně je to spíš o něco víc, protože okraj obrazu není vykreslen stejně ostře jako střed). Na fotografii se objeví obdélníkový výřez z tohoto kruhu o velikosti snímače/filmového políčka. Pokud je snímač menší, bude na fotografii i menší část z vykresleného kruhu – tedy větší ořez odpovídající úhlem záběru delšímu ohnisku. Jak vidno, vliv na crop factor má výhradně snímač a nikoliv objektiv.

    Odpovědět

Napsat komentář