Jakou třístovku?

Harry

Dobrý den, rozhoduji se ke koupi pevného skla Nikon 300/4, konkrétně mezi starší verzí NikonAF 300/4 ED-IF a novější verzí Nikon 300mm f/4D ED-IF AF-S. Chtěl bych se zeptat, zda-li je na tom novější verze opticky lépe, než starší. Předpokládám, že bude také o něco rychlejší v ostření, ale otázkou je, jestli se vyplatí připlatit za novější verzi nebo jestli se starší dosáhnu stejné optické kvality. Děkuji za odpověď

4 komentáře u „Jakou třístovku?“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  se starší verzi (http://nikongear.com/live/index.php?/page/nikon_lenses/primes/300mm_f4_ED-IF_AF-D) bohužel nemám osobní zkušenost, ale má relativně slušnou pověst, takže z hlediska optické kvality to určitě není špatná volba.

  Přesto mám několik důvodů, proč si došetřit na AF-S model:

  1. Výrazně kratší zaostřovací vzdálenost – 1,45 m versus 2,5 m u starší verze. Díky ní se objektiv skvěle hodí třeba na focení motýlů, vážek apod.

  2. Rychlejší a tišší ostření – pokud je to na přírodu, jednoznačně se vyplatí

  3. Menší přední filtr – 77 mm versus 82 mm. Starší verze podporuje zadní filtr 39 mm, ale Nikon už pro něj, pokud vím, nevyrábí polarizační filtr. Teoreticky lze použít jakýkoliv 39 filtr, ale bez převodového mechanismu s ním bude obtížná manipulace (otáčení).

  4. Stará verze není kompatibilní s telekonvertory Nikon (telekonvertory třetích výrobců jako Kenko by fungovat mohly)

  5. Podle mého soukromého názoru je AF-S verze opticky jedním z nejlepších objektivů, které Nikon produkuje. Osobně jej považuji za mírně lepší i než např. 300/2,8 VR II.

  Abych jen nechválil, AF-S verze má i jednu velkou slabinu, a to poměrně dost mizerný stativový kroužek. Jeho stabilita je nevalná (pokud nedošlo k nápravě v posledních cca 5 letech) a pokud objektiv budete používat se stativem hodně, doporučuji výměnu za Kirk NC-300 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/555384-REG/Kirk_NC_300_NC_300_Replacement_Lens_Collar.html), což jsou ovšem bohužel další náklady.

  Odpovědět
 2. result

  Myslím, že mám jasno, děkuji za odpověď. V tomhle případě se skutečně vyplatí připlatit za AF-S verzi. Také děkuji za tip jak na stativovou patku

  Odpovědět

Napsat komentář