redukce Nikon-Pentax

Ladislav Doležal

Dobrý den, rád bych použil objektiv SMC Pentax-A 2,8 135 mm na těle Nikon D80. Existuje k tomu redukce? Poradíte, nabídnete? Díky předem, Ladislav Doležal

1 komentář u „redukce Nikon-Pentax“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  nejsem zrovna specialista na objektivy Pentax, ale nepletu-li se, jedná se o sklo s bajonetem K a s clonovým kroužkem, čímž je vyřešen první problém redukcí mezi různými systémy – ovládání clony.

  Bohužel, je zde problém druhý, a tím je vzdálenost bajonetu od roviny filmu/snímače. Ta je u Pentaxu K menší než u Nikonu F, což v praxi znamená, že adaptér nemůže být jen čistě mechanický – objektiv by nedokázal zaostřit na nekonečno (choval by se jako by byl trvale nasazen na mezikroužku). Proto existující redukce typicky obsahují optický element, který tento problém řeší – s největší pravděpodobností nepůjde o nějaký zázračně kvalitní kus optiky, takže lze předpokládat zhoršení kvality kresby objektivu.

  V neposlední řadě je zde pak omezení samotného těla Nikon D80, které nebude s objektivem nasazeným přes redukci měřit expozici (teoreticky by měla fungovat signalizace zaostření, ale to je asi vše).

  Takže abych to shrnul: s tímto objektivem a redukcí budete muset ostřit ručně, stejně tak i clonit, přičemž když zacloníte, obraz v hledáčku patřičně ztmavne, a sám určovat expozici v manuálním režimu. Navíc pak s redukcí buďto nebudete schopen ostřit na nekonečno nebo se smíříte s korekční čočkou, která bude pravděpodobně mít vliv na kresbu objektivu.

  Já osobně bych se za těchto okolností pokusil najít nějakou pohodlnější cestu k dosažení kýženého efektu, ale věřím, že pro určité situace je to stále varianta k vyzkoušení. Pokud jsem Vás neodradil, pak potřebnou redukci najdete například zde: http://obchod.fotoskoda.cz/kiwi-adapter-objektivu-pentax-k-na-telo-nikon/

  Osobní zkušenost s ní nicméně nemám.

  Odpovědět

Napsat komentář