Koupit ci nekoupit filtry?

Michal Vrsak

Zdravim mam objektiv prumeru 76mm mohu take koupit v tomto prumeru dobre filtry. UV, Warm, Polarizacni ale jiz vlastnim filtr moose’s warm pl cir. Ma cenu kupovat tyto filtry nebo tento co mam ja je vlastne jeden a ten sami ale v jednom? Dekuji poradny clanek o techto filtrem zamenach a schodach jsem nikde nenasel. Dekuji

1 komentář u „Koupit ci nekoupit filtry?“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  UV filtr se dnes používá převážně jako ochrana objektivu před poškozením přední čočky. Záleží tedy na Vás, jestli si věříte, že objektiv uchráníte před potenciálními hrozbami. Pokud se rozhodnete filtr koupit, vyplatí se investovat do co nejkvalitnějšího, protože bude na objektivu nasazen většinu času a neměl by mu pokud možno opticky škodit.

  Oteplující filtr má dle mého názoru smysl jen pokud fotíte na film a vyvoláváte fotky klasicky. Jinak se dá stejného efektu dosáhnout úpravou v počítači.

  Polarizační filtr má specifické využití pro odstranění nežádoucích odlesků ve fotce. Protože jeho použití má tendenci snímek o trochu ochlazovat, někteří výrobci nabízejí variantu s mírně oteplujícím efektem, cože je i případ toho Vašeho. Opět, na digitálu to není zase až tak podstatné.

  Zmíněné tři filtry se vzájemně v zásadě nezastupují – pro účel, na který jsou určeny, byste potřeboval všechny tři. Samotný oteplující bych si nicméně na digitál nepořizoval (a na film je to na zváženou, obvykle při správné volbě materiálu potřeba také nebývá) a důvody, proč pořídit či nepořídit UV filtr jsem uvedl výše.

  Michal Krause

  Odpovědět

Napsat komentář