Jde exponovat barevný negativ na černobílý papír?

Aneta O.

Dobrý den, chci se zeptat jestli je možné exponovat barevný negativ a černobílý papír a jestli ano, jak moc se to liší od exponování klasicky BW negativu?
Děkuji

1 komentář u „Jde exponovat barevný negativ na černobílý papír?“

 1. Odpověď redakce

  Černobílý fotografický papír je citlivý buď jen na modré světlo (papíry s pevným kontrastem) nebo na světlo modré a zelené (papíry s řiditelným kontrastem, jedna barva exponuje málo kontrastní vrstvu a druhá vrstvu s velkým kontrastem).

  Barevný negativ se naproti tomu skládá ze tří barevných vrstev, takže exponovat na běžný černobílý papír jej lze, dojde ale ke zkreslení tónů. Kromě toho je film opatřen oranžovou maskou (závojem), která částečne blokuje jak modré, tak i zelené světlo.

  Kodak dříve vyráběl pro tyto účely černobílý papír Panalure, který již není k dispozici.

  Pokud tedy chcete zvětšovat barevný negativ na černobílý papír, použijte nějaký s proměnným kontrastem spolu s tvrdším filtrem (3 – 4). Expoziční doba buda asi 3x delší, než by odpovídalo černobílému filmu.

  Ilford doporučuje pro tento případ papír MULTIGRADE IV, předpokládám, že obdobně by se měly chovat papíry Variant od Fomy.

  Další možností je barevným film nejprve nadvakrát překopírovat na černobílý film a z něj dále zvětšovat, případně film naskenovat, vytisknou jako černobílý negativ na průhlednou fólii a tu pak zvětšovat či lépe kontaktně kopírovat na černobílý fotopapír.

  Odpovědět

Napsat komentář