Blesk nebo Objektiv

Jan

Hezký den
Jsem majitelem nikonu 5200 a k němu dodávaného objektivu 18-105mm. Mým nynějším problémem je, že budu fotit v kostele – tudiž tmavém prostoru a chtěl bych pořídit co nejlepší fotografie.Moje otázka zní zda-li si pořídit světelný objektiv s pevnými skly (popř. jaký), nebo blesk (popř. jaký). Velice děkuji za možnost se zeptat i za vaši odpověď. S pozdravem Jan

1 komentář u „Blesk nebo Objektiv“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den, obávám se, že otázka je položena příliš obecně – záleží na tom, co budete fotit. Budu odhadovat, že jde svatbu nebo podobnou událost, v níž nejde o kostel jako takový, ale o lidi v něm. Máte-li možnost se do kostela podívat, je dobré si vyzkoušet, jaké v něm vycházejí expoziční parametry bez blesku a podle toho se rozhodnout. Blesk jako takový vám dodá světlo – a nejspíš ho bude v zásadě dost – ale málo světelný objektiv nemusí umožnit správné vyvážení okolního a bleskového světla, což vede k tmavému pozadí, z nějž vystupuje jen to, co bylo nasvíceno bleskem. Proto je docela dobře možné, že řešením nebude pouze koupě blesku.

  Pokud to finance dovolí, poměrně zajímavou variantou by mohla být kombinace objektivu 50 mm f/1,8 AF-S (pozor na levnější variantu bez AF-S, která na těle D5200 nebude podporovat automatické ostření) s bleskem Nikon SB-700. Světelný objektiv umožní pracovat s hloubkou ostrosti, vyvážit okolní a bleskové světlo a v některých případech možná i fotit bez blesku, což může být pro zachycení atmosféry dobrá možnost (jako doplněk k fotkám s bleskem). Pro dosažení nižší ceny lze uvažovat o blesku od jiného výrobce (Nissin, Metz, Sigma) s podobnými parametry.

  Pokud byste uvažoval o zoomu, je pro tyto účely (a pro dosažení pokroku oproti Vašeho 18-105 mm) vhodné uvažovat o objektivu s konstantní světelností 2,8. Dostupnější variantou jsou objektivy Tamron a Sigma s rozsahem ohniskových vzdáleností 17-50 mm. I ty bude nicméně nejspíš třeba alespoň částečně kombinovat s bleskem.

  Michal Krause

  Odpovědět

Napsat komentář