Notebook pro úpravu fotografií

Punkomat

Dobrý den,
prosím Vás o radu. Doposud jsem fotografoval pouze na kinofilm. Úpravu prováděl v temné komoře. Nyní bych si rád své negativy skenoval a poté upravoval digitálně. Jsem v tomto naprostý začátečník. Až na nějaké úpravy v Pc. Chci se Vás prosím tedy zeptat na základní parametry, které by notebook měl mít, aby se na něm bez problému daly upravovat skeny negativu a poté následně tisknout. Scanner mám canon 9000V. Digitálně chci provádět pouze základní úpravy jako ořez, kontrast, jas, atd. Nemám příliš peněz, tedy by to měl být levnější notebook. Vřelé díky za radu.

S pozdravem Zdeněk

1 komentář u „Notebook pro úpravu fotografií“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  pro základní úpravy bez intenzivnější práce ve vrstvách a jiných náročnějších úprav postačí víceméně jakýkoliv notebook – podobné úpravy jsem prováděl bez větších obtíží na 10 let starém PC se 4 GB RAM. Záleží samozřejmě i na tom, v jakém rozlišení a bitové hloubce budete skenovat – a tedy jak velké soubory bude skener produkovat – ale soudím, že pro hladkou práci musí stačit cokoliv s procesorem Intel i5, vestavěnou grafikou a 4 GB RAM. Pokud finance dovolí, vzal bych raději 8 GB RAM, přeci jen se dnes software píše trochu méně úsporně než dříve.

  Hlavní slabinou většiny notebooků (a těch levnějších zvlášť) může být ale displej – potenciálně lepší barevné podání by měly poskytovat displeje s technologií IPS, které se ale vyskytují většinou v noteboocích s cenou zhruba od 20 000 Kč.

  Michal Krause

  Odpovědět

Napsat komentář