Olympus 35 SP vs. Olympus 35 RD

Jiří Klepetka

Dobrý den,
prosím o radu. Rád bych oprášil filmovou fotografii a poohlížím se po nějakém aparátku. Mám možnost pořídit Olympus 35 SP na první pohled v krásném stavu a údajně plně funkční (funkčnost nemám odzkoušenu). Cena 3200,- . Projíždím různé diskuse a fóra a narazil jsem na Olympus 35 RD. Jaký je v nich rozdíl, kromě velikosti? Jaký z těch dvou volit, brát to co je momentálně k dispozici či si počkat na zmíněné RDčko? Sám mám Minoltu Hi-Matic F, ale rád bych do focení měl možnost zasáhnout. Zrcadlovky mě moc nelákají, proto volím raději tyto varianty.

Předem děkuji za radu. Hezký den

1 komentář u „Olympus 35 SP vs. Olympus 35 RD“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den, Olympus RD je nižší model. SP by měl mít lepší objektiv, umí měřit v manuálním režimu a má bodové měření, nicméně je dost veliký.

  Benefitem modelu RD je, že měří skrz objektiv (TTL), takže bere v potaz filtry, kdežto model SP má expozimetr na těle. Jeho nevýhodou je pak údajně častý problém s únikem maziva, který prý nastane po určitém čase prakticky s jistotou, pokud jej už neopravil předchozí majitel. Zásah je třeba provést odborně a nejsem si jist, jestli to v tuzemsku někdo dělá a za kolik peněz. Olympus SP by tímto problémem trpět neměl.

  Když jsem pátral, náhodou jsem narazil na tento výčet alternativ k Olympusu RD se srovnatelnými parametry, třeba bude užitečnou inspirací:

  Canonet QL17 GIII
  Minolta HiMatic 7SII
  Konica S3

  Hodně štěstí při výběru 🙂

  Michal Krause

  Odpovědět

Napsat komentář