Použití Biometar 120/2,8 na Nikon

Jansis

Měl bych dotaz k použití objektivu Biometar 120/2,8 ( Pentacon six) s redukcí na Nikon (FF plný formát). Ohnisková vzdálenost zůstává stejná 120mm ?,s redukcí zaostří bez problémů na blízko i nekonečno (manuál režimy) je určen primárně pro formát 6×6 cm negativu tzn na kinofilm kreslí pouze střed objektivu,kde je nejvyšší kvalita ?

1 komentář u „Použití Biometar 120/2,8 na Nikon“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  použitím objektivu na jiném formátu filmu/snímače se nikdy nemění ohnisková vzdálenost, jiný je jen úhel záběru. Čili i v tomto případě půjde stále o objektiv s ohniskem 120 mm, tedy kratší až střední teleobjektiv. Ovšem oproti Pentaconu Six bude mít samozřejmě jiný úhel záběru, neboť na formátu 6×6 ohnisko 120 mm odpovídá úhlem záběru přibližně objektivu s ohniskem 66 mm na fullframe/kinofilmu.

  Zaostřit na nekonečno půjde, protože Pentacon Six má mnohem větší vzdálenost mezi objektivem a filmem než Nikon F.

  Otázka kvality je sporná – teoreticky by mělo platit to, co jste napsal, ale v praxi někteří uživatelé uvádějí, že tomu tak není. Kromě problémů s ostrostí uvádějí také nerovnoměrné barevné nádechy, takže bych doporučil vyzkoušet konkrétní kus. Sám s tímto objektivem zkušenost nemám, ale zdá se, že Biometar 120 mm patří spíše k těm lepším volbám, zatímco jeho 80 mm sourozenec na DSLR příliš chválen není.

  S pozdravem
  Michal Krause

  Odpovědět

Napsat komentář