Time lapse – časozber

Matej

Mám zrkadlovku Nikon D3200 a chcel by som fotiť timelapsy. Pri tomto treba nastaviť snímanie každých X sekúnd. Nemám drahé ovládanie, mám len MC-DC2, pri ktorom je možné nastaviť len HOLD – teda sériové snímanie. Napadlo ma že dám čas uzávierky napr. 1 a nechám Hold. Toto by aj fungovalo, keby fotky neboli prepálené (nehovoriac už o vyšších časoch…). Prosím poradte mi ako inak sa to dá vyriešiť, Ďakujem

2 komentáře u „Time lapse – časozber“

 1. Odpověď redakce

  Sériové snímání můžete použít pro časosběr rychlých dějů, což jsou například nějaké lidské činnosti, pokud mají být lidé rozeznatelní. D3200 má jedíné seriové snímání 4 snímky za vteřinu, což už je na hranici, ale dá se to použít. Jen byste musel najít taková rozlišení a kvalitu fotografie, aby fotoaparát stíhal ukládat snímky na kartu, jinak přístroj po zaplnění vnitřní paměti zpomalí a výsledné video bude mít proměnlivé zrychlení.

  Pro časosběr s delšími intervaly jsou k dispozici programovatelné spouště. Nikon vyrábí svoji spoušť pouze pro vyšší modely s jiným konektorem. Je tedy třeba poohlédnout se po jiných značkách.

  Na Heurece najdete spouště Pixel TC-252 DC2, případně rádiovou Pixel TW-282 DC2 (http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=nikon+D3200+spoust).

  Pokud jste zběhlý v zahraničním maloobchodě, můžete zkusit eBay nebo Aliexpress. Spouště (stejně jako většina jiných výrobků) jsou sice k dispozici od nejrůznějších (pseudo)značek, očividně ale všechny pocházejí od jednoho čínského výrobce a jsou víceméně kopiemi spouští Nikonu a Canonu. Do vyhledávání zadejte “Nikon D3200 remote” a i od spolehlivých prodejců můžete získat dobrou spoušť za 300-500 korun. Samozřejmě je to za cenu většího rizika a problematických reklamací.

  http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=nikon%20D3200%20remote&rt=nc&LH_PrefLoc=2&_trksid=p2045573.m1684

  http://www.aliexpress.com/af/nikon-D3200-remote.html?ltype=wholesale&d=y&origin=n&isViewCP=y&catId=0&initiative_id=SB_20160712023125&SearchText=nikon+D3200+remote

  Nikon D3200 lze také ovládat na dálku ze zařízení s Androidem nebo iOS za pomoci wifi adaptéru Nikon WU-1a pro D3200. Je k tomu určena aplikace WirelessMobileUtility, ale nepodařilo se mi zjistit, zda-li obsahuje i časosběr.

  Ostatní řešení spočívají v nejrůznějších kutilských projektech (já mám například starý kompakt, na kterém mačkýá spoušť servo pro dálkové řízení modelů ovládané mikroprocesorem), ale pro D3200 to nemá význam.

  Odpovědět

Napsat komentář