Objektiv k Nikonu D3300?

René

Dobrý den, prosím o radu. Chci pro manželku koupit fotoaparát Nikon D3300 s objektivem 18-55, ale nevím který je nejlepší pro běžné fotografování. Manželka je úplný začátečník, tak zatím nechci moc investovat. Objektivy jsou nabízeny s několika označeními. Například 18-55 AF-PD X, AF-S DX VR, AF-P VR, VR II a možná ještě další. Děkuji za radu R.

1 komentář u „Objektiv k Nikonu D3300?“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  zmíněné zkratky znamenají následující:

  – objektivy s označením VR disponují optickou stabilizací, která umožňuje v některých situacích – například při slabším osvětlení – dosáhnout ostré fotky při focení delším časem z ruky. VR II je novější generace stabilizace

  – objektivy s označením AF-S používají ultrazvukový ostřící motor a AF-P krokový motor – ten by měl být rychlejší a také tišší než AF-S ostření, což je vhodné pro natáčení videa. Zároveň ale na těchto objektivech už nejsou přepínače režimu ostření a stabilizace a obojí se ovládá z těla fotoaparátu. To v praxi nejspíš nemusí vadit, nicméně je dobré o tom vědět. AF-P objektivy dále nejsou podporovány na starších tělech – nicméně s D3300 by spolupracovat měly.

  Ačkoliv se jedná o setové objektivy, jsou poměrně povedené – podle některých zdrojů jsou novější AF-P opticky o něco lepší, byť určitě ne o třídu. Původní AF-S objektivy jsou si vzájemně po této stránce dost podobné (případně i úplně shodné, protože optická konstrukce víceméně neměnila).

  Osobně bych volil objektiv se stabilizací (VR) a mezi AF-S a AF-P bych se pak rozhodoval podle finančních možností, respektive ochoty do techniky investovat.

  S pozdravem
  Michal Krause

  Odpovědět

Napsat komentář