konvertor

Pavel

Dobrý den, mám Nikon D7200 s objektivem Nikkor 18-140. Existuje pro tuto variantu nějaký konvertor, který by zajišťoval všechny funkce včetně AF? Zatím jsem se všude dočetl, že pokud nemá objektiv clonu 2,8 a nižší, nemá cenu hledat řešení.
Děkuji !

1 komentář u „konvertor“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  můžete zkusit konvertory Kenko, které v některých případech umožňovaly zaostřování i tehdy, kdy výsledná světelnost sestavy přesáhla 5,6. Na druhou stranu je ale nutné podotknout, že omezení výrobce fotoaparátu není bezúčelné – i když se podaří limit obejít, ostření bude pomalé a nepřesné, protože senzory nejsou dostatečně citlivé. Pokud to budete chtít zkoušet, má smysl uvažovat jedině o konvertoru s faktorem 1,4×, protože dvojnásobný konvertor by změnil světelnost na 11 a to už opravdu fungovat nebude.

  Pokud navíc přihlédneme k tomu, že Váš objektiv patří k základní třídě, že konvertor prakticky vždy ubere na kvalitě a že výrobce s takovou kombinací nepočítá, myslím si osobně, že to vůbec nestojí za pokus. Pro dvojnásobné prodloužení ohniskové vzdálenosti o tom nemám žádné pochybnosti a pro faktor 1,4× je pak na zváženou, jestli nestačí prostě udělat výřez – Nikon D7200 má na to dostatek megapixelů.

  Osobně bych při potřebě ohniskové vzdálenosti okolo 300 mm určitě spíš než konvertor na Váš současný objektiv doporučil koupi třeba i základního objektivu Nikon 55-300 mm, který se dá sehnat z druhé ruky do 6000 Kč a jehož kvalita nebude horší (spíš naopak), o komfortu používání nemluvě.

  Michal Krause

  Odpovědět

Napsat komentář