Lamelová nebo plátěná závěrka

Mirek

Zdravím, rád bych si rozšířil svojí fotografickou zálibu o focení na kinofilm. Jelikož nejsem žádný profesionál, rád bych si pořídil Prakticu. Po přečtení Vašeho článku o praktikách řady L, jsem se rozhodl pořídit si Prakticu MTL5 nebo MTL3. Shodou okolností se mi dostala do rukou Praktica Super TL, která má plátěnou závěrku. Nevím proč, ale hlodá ve mě myšlénka, že plátěná závěrka nebude nic dobrého a bylo by lepší si pořídit fotoaparát s lamelovou závěrkou. Bohužel jsem na googlu nenašel uspokojené informace, a proto bych se rád zeptal, zde jak jsou na tom tyto závěrky s kvalitou fotografie a životností, hl. bych byl rád, za vlastní zkušenosti.

Předem děkuji Mirek

1 komentář u „Lamelová nebo plátěná závěrka“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  podobné téma se v Poradně již kdysi řešilo, odpověď kolegy Milana Sýkory najdete zde: https://www.paladix.cz/poradna/index.php?pid=3788

  Bohužel, lepší odpověď (či předpověď výdrže) Vám asi nedáme – nepochybně najdete fotografy s dobrou zkušeností s plátěnou závěrkou a špatnou s kovovou, i naopak. Pokud fotoaparát můžete vyzkoušet (ideálně jak chodí jednotlivé časy), obecně je v dobrém stavu a neomezují Vás jiné parametry (např. nejkratší čas 1/500 s), asi bych se plátěné závěrky a priori nebál – nicméně na takto starém přístroji samozřejmě může odejít víceméně cokoliv.

  S pozdravem
  Michal Krause

  Odpovědět

Napsat komentář