Planar 1,8/50

Svety

Dobrý den, mám manuální objektiv Planar 1,8/50 Rollei na vnitřním kroužku u objektivu je číslo 1067655 a červeně Rollei-HFT, vyrobeno v Singapuru a potřebovala bych jej používat s foťákem Pentax.
Objektiv jsem kdysi koupila včetně redukce na Canon EOS, ale jelikož jsem vyměnila těla foťáku potřebuji vyměnit i tuto redukci. Dohledala jsem, že by měl mít závit M42, ale ten nemá. Závit/bajonet mi více připomíná bajonet jako mám na Pentaxu. Pokud by bylo potřeba mohu poslat fotku objektivu.
Děkuji za odpověď
Světlana Purschová

2 komentáře u „Planar 1,8/50“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  objektiv se vyráběl ve dvou verzích – vzácněji je k vidění se závitem M42 a častěji s bajonetem QBM (Quick Bayonet Mount) pro zrcadlovky Rolleiflex. Problém s redukcí bude hned dvojí. Ten hlavní spočívá v tom, že QBM má kratší vzdálenost mezi bajonetem a filmem než systém Pentax K, což znamená, že prostý mechanický adaptér by neumožňoval zaostření na nekonečno – pro tento účel by musel být vybaven optickým prvkem, který by změnu vzdálenosti korigoval, a ty mají obvykle nepříjemný dopad na kvalitu kresby. Druhým problémem je relativně malá rozšířenost bajonetu QBM, takže se zdá, že jej obvyklí výrobci adaptérů zkrátka víceméně ignorují.

  S pozdravem
  Michal Krause

  Odpovědět

Napsat komentář