Tma vo fotoaparáte

Iva

Dobrý deň,

vedel by mi niekto poradiť? Pri fotení v ateliéru sa poslednou dobou stáva, že zábleskové svetlá blesknú, ale vo fotoaparáte je tma. Predtým bolo všetko ok…neviem či je problém vo svetlách, či vo fotoaparáte. Servis Canon je 600 km vzdialený, neviem ako dlho bude trvať diagnostika a prípadná oprava a bez neho nemôže pracovať…

2 komentáře u „Tma vo fotoaparáte“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  problém může být v synchronizačním čase závěrky. Nepíšete, jaký model Canon používáte, ale podívejte se, jaký má podle specifikace synchronizační čas s bleskem. Může to být např. 1/180s – při focení je nutné, aby byl čas delší nebo roven této hodnotě. Nesmí být kratší (tj. např. 1/250s).

  Problém je v tom, že blesk musí blesknout právě ve chvíli, kdy je celá závěrka otevřená a může osvětlit celé políčko.

  V případě kratších časů (kratších, než je zmíněný synchronizační čas) totiž závěrka není otevřená celá, ale jede tzv. štěrbina, která se rychle posouvá přes políčko. Pokud by blesk v takovou chvíli blesknul, bude osvětlená jen část snímku.

  Zkuste si proto zkontrolovat nastavení clony / času oproti specifikaci fotoaparátu.

  Hezký den,

  Pavel Pola

  Odpovědět
 2. Podobný problém jsem měl kdysi u CANON EOS 7D. Problém byl v závěrce, prostě negenerovala impuls ve správnou chvíli. Po konzultaci se servisem jsem nenechal závěrku vyměnit a přestal jsem používat blesk.

  Odpovědět

Napsat komentář