Nákup filtrů

jiri pevny

Dobrý den,
jsem čerstvým majitelem digitální zrcadlovky Minolta Dimage 7Hi. Zajímalo by mne, na co si mám dát pozor při koupi, instalaci a používání filtrů (průměr objektivu 49 mm), případně bych ocenil radu, jaké základní filtry si do začátku pořídit. Vhod by mi přišel také případný odkaz na nějakou publikaci, která se danou problematikou zabývá.
p.s. ještě dotaz na závěr – dočetl jsem se, že není možné používat několik filtrů dohromady kvůli vinětaci, je to pravda?
Díky moc za případnou odpovědˇ, zdraví Vás
Jiří Pevný

1 komentář u „Nákup filtrů“

  1. Odpověď redakce

    Při koupi si musíte dát pozor na to, aby filtr nebyl poškrábán a pokud možno ani nijak znečištěn. Filtr sice vyčistit lze, ale z nečistoty se může vyklubat nějaké poškození (to je především u filtrů z bazaru). Také si prohlédněte, jsou-li obě plochy hladké. Už se mi podařilo koupit nový filtr, na kterém se po důkladném zkoumání objevila stopa po bublině. Je to výjimečný případ, bez problémů jsem dostal ihned nový, ale stát se to může a je to minimálně běhání navíc, případně i nějaký ten zkažený snímek. Ale bát se nemusíte, okem posoudíte hladkost snadno a bezpečně.
    Při používání je třeba jen základní pozornosti – filtr neupustit, nedotýkat se ploch, čistit pokud možno speciálním hadříkem a ne upoceným rukávem košile. Také je dobré dát pozor při nasazování, aby nedošlo k poškrábání filtru o objektiv nebo naopak předního členu objektivu o filtr.

    Radit konkrétní filtry je těžší, když neupřesníte, co zhruba fotografujete. Proto přidám obecný výčet.
    Předtím ale jedno malé upozornění. Počítačová úprava umožňuje spoustu běžných filtrů simulovat, fotoaparáty jsou vybaveny minimálně úpravou barvy světla (vyvážení bílé), někdy mají například sepiový filtr. Je dobré vědět, že následná úprava není přesně totéž, jako nasazení filtr před snímací médium (ať čip nebo film). V naprosté většině případů je rozdíl nepatrný, případně je výsledek stejně dobrý – jiný, ale dobrý. Rozdíl se projeví pouze v případech, kdy je účinek filtru výrazný. Například silnou korekci barev ve větší hloubce pod vodní hladinou nelze provést jinak než filtrem, protože při focení bez filtru bude červený kanál prázdný (červená složka je mnohonásobně slabší a nenaexponuje se). Pokud tedy nebudete fotografovat v extrémních podmínkách nebo nebudete chtít účinek silného filtru, můžete ponechat úpravu na zpracování v počítači.
    A na druhou stranu je dobré vědět, že automatické vyvážení bílé může mít snahu účinek některých filtů rušit.

    Mezi základní výbavu patří:
    UV, Skylight – spíše než jako filtry se používají jako ochrana objektivu, hodně fotografů (i když ne všichni) je má trvale nasazeno na objektivu, protože rozbitý filtr je mnohem menší ztráta než rozbitý objektiv.
    Polarizační (kruhový) – základní filtr, počítačově nesimulovatelný. Zhruba lze říci, že odstraňuje odlesky, lépe je ovšem přečíst si články zde na Paladixu. Vhodný pro fotografování především krajiny a architektury, zvyšuje sytost barev v místech, kde se objevují odlesky (především obloha, ale také tráva).
    Neutrální přechodový, půlený – jedná se o filtr, který je z poloviny čirý a z poloviny šedivý. Umožňuje snížit jas části scény a zabránit tak přepálení světel či utopení stínů v případě, že rozsah jasů scény je velký. Pozor, nesmí to ale být filtr kruhový, ale systém s posuvným obdélníkovým filtrem (např. Cokin).
    Další filtry již upravují berevný tón a lze jen těžko nějaký konkrétní doporučit.
    Pojednání o některých filtrech naleznete zde na Paladixu, do hloubky jde obvykle i starší literatura – ta moderní už některé věci redukuje či vypouští. Také bych vám rozhodně doporučil sehnat si brožurku od některého výrobce filtrů. V ní jsou obvykle uvedeny i ilustrační obrázky s účinkem filtru na obraz.
    Samostatnou kapitolou jsou pak filtry pro černobílou nebo infračervenou či UV fotografii.

    A ještě ke kombinování filtrů. Filtry pochopitelně kombinovat lze, problém vinětace je způsoben tím, že obroučky filtrů vytvoří válec, který především u širokých ohnisek překáží v rozích záběru. K zamezení tohoto jevu vedou dvě cesty – používat filtry v nížké obroučce (slim) nebo přes redukci filtry větších průměrů.

    Odpovědět

Napsat komentář