Neostré fotografie

pavlina

DOBRY DEN MA OTAZKA JE PROC NEDOKAZI MIT KRASNE OSTRE FOTOGRAFIE KDE DELAM CHYBU.MUJ FOTOAPARAT JE REBEL TI 300V CANON,90-300MM OBJEKTIV,POUZIVAM TAKE STOJANEK.NA FOTKACH VYPADAJI DOCELA OSTREA KDYZ JI NASKENUJI UZ JE VIDET NEOSTROST.KDYZ TREBA ME FOTKY POSILAM NEKDE DO SOUTEZE PODOTYKAM SE PORAD ZE STEJNEM PROBLEMEM, SPATNA NEOSTROST A PORAD DOKOLA UZ NEVIM CO DELAT.DEKUJI ZA ODPOVED.

1 komentář u „Neostré fotografie“

  1. Odpověď redakce

    Z Vašeho popisu nelze jednoznačně určit, co způsobuje neostrost. Minimálně by bylo dobré říci, od jaké velikosti jsou fotografie neostré v papírovém a naskenovaném provedení.

    Přidám tedy obecný přehled možných původů neostrosti

    1) Neostrost z pohybu
    Ta může být způsobena buďto tím, že se hýbe fotografovaná scéna (ať vcelku nebo zčásti), nebo se pohne fotoaparát (stržení). Pokud používáte stativ a krátké expoziční časy, neměla by neostrost z této oblasti pocházet. Rozhýbání způsobuje i sklopení zrcátka, takže některé fotoaparáty ho umožňují zvednout samostatně, to ale není případ toho Vašeho. Nicméně s krátkým časem na stativu je vliv sklopení zrcátka téměř zanedbatelný.

    2) Neostrost z optiky
    Ne každý objektiv má vynikající kresbu, zvláště pak zoomy dodávané v sadách s fotoaparátem. Dále se ostrost obrazu mění s clonou – plně otevřený objektiv obvykle trpí vadami, kolem clon 8-11 bývá ostrost nejlepší, pak začíná postupně degradovat vlivem ohybu světla na příliš malém otvoru clony (difrakce). Zároveň je ovšem nutné dostatečně clonit kvůli hloubce ostrosti, tedy aby ostrost sahala od nejpřednějšího k nejzadnějšímu z těch objektů scény, které mají být ostré.

    3) Neostrost z filmu
    Citlivé filmy jsou méně ostré, než filmy méně citlivé (především pokud srovnáváme jednu řadu téhož výrobce). Tento vliv je ovšem výrazně nižší, než vlivy z předchozích dvou bodů.

    V tento okamžik mohu doporučit následující: upevněte fotoaparát na stativ nebo ho položte na pevný podklad (např. zídka), namiřte na členitou stěnu budovu osvětlenou Sluncem zepředu ze strany (kvůli stínům), pečlivě zaostřete a zacloňte na 8 či 11. Předpokládám, že expoziční čas bude minimálně 1/125. Takto pořídíte ten nejostřejší negativ, jakého je Vaše sestava schopná.
    Negativ si zkuste prohlédnout nějakou silnější lupou, zvětšující alespoň 6x. Můžete použít i objektiv s ohniskovou vzdáleností 40mm a méně. Pokud vidíte ostré hrany, můžete pokračovat s pátráním dále.

    4) Neostrost fotografií
    Máte-li ostrý negativ, ale neostré fotky, je chyba jednoznačně ve zpracování fotografií. Například některé minilaby jsou schopny vyrobit fotografie 10×15, které jsou méně ostré, než mnou zhotovené zvětšeniny 30×40 ze stejného negativu.

    5) Neostrý sken
    Sken z filmu nebo z fotografie bývá při plném rozlišení vždy trochu méně ostrý, než by člověk očekával. Pokud je ovšem neostrý sken ve velikosti srovnatelné s fotografií, viděl bych závadu ve skeneru.
    Naskenované fotografie se standardně doostřují, téměř v každém editoru je příslušná funkce.
    Dalším možným původcem neostrosti může být uložení fotografie ve formátu JPEG při uplatnění příliš velké komprese (velmi malý výsledný soubor). Tento formát totiž mění obraz, přičemž decentní komprese se v kvalitě obrazu prakticky neprojeví, velká naopak vede k celkové degradaci.

    Odpovědět

Napsat komentář