Polarizační filtr a šedé přechodové filtry

Martin Burda

Přeji hezký den,rád bych začal používat šedé přechodové filtry Cokin.Kdysi jsem viděl fotografie pořízené s kombinací polarizeru a přechodového filtru,byly užasné.Jak se ale připevnuje držák P k objektivu, když můj pol.filtr je slim-bez vnějšího závitu?(77mm)A jaká varianta je vhodnější, není G2 soft příliš tmavý pro kombinaci s pol. filtrem?Velice děkuji. Martin Burda

1 komentář u „Polarizační filtr a šedé přechodové filtry“

  1. Odpověď redakce

    Na polarizační filtr připevníte držák pomocí šestibodového univerzálního adaptačního kroužku, který Cokin vyrábí a který je určen především pro připevnění na vnější povrch válce (což je přesně Vaše situace).
    Můžete se také pokusit našroubovat filtr do tenké destičky a vsunout do držáku, který připevníte na objektiv normálním kroužkem. Podobně se do držáku nasunují polarizační filtry od Cokinu – jsou opatřeny tenkým lemem. Destičku ovšem nikdo nevyrábí, uvádím to spíše pro doplnění, protože při montáži ns filtr bude muset držák stále sundavat a nandavat kvůli nastavení polarizačního filtru.

    Volba filtru je záležitostí situace a osobního vkusu. Na můj vkus je většina filtrů G2 příliš silná. Osobně používám 121L a o něco výjimečněji 120. Filtr G2 soft ztmaví oblohu a mraky (pokud je tak použit) o tři clony, což už na diapozitivu vede podle mých zkušeností v obvyklých situacích k šedivým mrakům a nikoliv bílým. Navíc spolu s polarizačním filtrem ztmaví oblohu odhadem o čtyři až pět clon, což se mi zdá také mnoho.
    Pokud nechcete kupovat celou sadu filtrů, zkuste si nejprve nějaké scény proměřit a pak se rozhodněte.
    Pro úplnost přidávám seznam filtrů podle hustot šedých polovin:
    ND2 – 121L
    ND4 – 121M, 120
    ND8 – 121, 121S, 121F
    Údaje pocházejí z mých měření a údajů Cokinu.
    Kolega Pavel Pola ovšem dospěl k mírně odlišným výsledkům, které shrnul v tomto článku: http://www.paladix.cz/serial005_12.html

    Odpovědět

Napsat komentář