Co znamenají parametry předsádkových čoček

Marek

Prosim o vysvetleni parametru u predsadkovych cocek -napr. +4D… (ktere jsou “rybi oko” a ktere zoomuji.
diky

1 komentář u „Co znamenají parametry předsádkových čoček“

  1. Odpověď redakce

    Existují dva typy předsádek – fokální a afokální.

    Fokální předsádky jsou vpodstatě spojné či rozptylné čočky, které mohou být složeny z jednoho či více elementů. V praxi se používají předsádky z čoček spojných (buď samotná spojka či dublet spojka-rozptylka se zmenšenou barevnou vadou). Po jejich nasazení na objektiv lze zaostřit nejdále na vzdálenost rovnou ohniskové vzdálenosti předsádkové čočky, i když je samotný objektiv zaostřen na nekonečno. Přitom lze však zaostřit na vzdálenost mnohem bližší, než bez předsádky. Používá se jich proto v makrofotografii.
    Označují se optickou mohutností v dioptriích, což je převrácená hodnota ohniskové vzdálenosti v metrech: D=1/f. Označení +4D tedy znamená spojnou předsádku (+) o mohutnosti 4 dioptrie (4D), tedy ohniskové vzdálenosti 0,25m (D=1/f, tedy f=1/D =1/4=0,25).

    Články věnované makropředsádkám naleznete na Paladixu:

    http://www.paladix.cz/rs/clanek.php?aid=10165
    http://www.paladix.cz/rs/clanek.php?aid=10576

    Afokální předsádky jsou soustavy složené minimálně ze dvou čoček, může se však jednat o složité soustavy vybavené dokonce dutým zrcadlem. Nemají žádné ohnisko, paprsky, které do nich vcházejí rovnoběžné zase rovnoběžné vycházejí. Tyto předsádky tedy fungují podobně jako dalekohled či dveřní kukátko, okem v nich uvidíte ostrý obraz. V praxi se jich používá ke zmenšení či zvětšení ohniskové vzdálenosti objektivu a s tím spojenému zvětšení či zmenšení zobrazeného úhlu. Hojně se vyráběly v dobách, kdy měly fotoaparáty jeden pevný objektiv, znovu přišly do módy s nástupem videokamer a v současné době se objevily znovu jako doplňky k digitálním kompaktům.
    Označují se násobkem, kterým mění ohniskovou vzdálenost. Čísla větší než jedna (2x, 3x, 8x, 12x, …) ohniskovou vzdálenost prodlužují, z objektivu se tak stává teleobjektiv. Čísla menší než jedna (0,2x, 0,5x) ji naopak zkracují, takže se objektiv mění na širokoúhlý.
    Předsádky, které výrazně rozšiřují zorný úhel (0,2-0,3x), jsou označovány jako rybí oko. Tento efekt však získáte pouze ve spojení s objektivem, který nemá příliš velkou ohniskovou vzdálenost.
    Zvláštním případem jsou předsádky anamorfické, které mění obraz v jedné rovině a rovině kolmé pak nikoliv. Používaly se hlavně pro natáčení širokoúhlý materiál na běžný kinofilm, protože obraz je v jednom směru splácnutý – asi tak, jako když se někdo snaží promítat neořezaný širokoúhlý film v televizi. Pro správné promítnutí obrazu se pochopitelně musela nasadit stejná předsádka také.
    Zoomující předsádku jsem osobně nikdy neviděl ani v reálu, ani na papíře.

    Odpovědět

Napsat komentář