Začínám s ČB

Vdoleček Jiří

Ahoj redakce

Momentálně se courám po Skotsku a rád bych nafotil nějakou architekturu. Mám vyhlídnuté zajímavé náměnty, ale přijde mi to barevně neduživé. Mám pocit, že v černé a bílé by to mělo větší šmrnc. Jakoliv, jsem zoufale nevzdělaný co se fotografie týče a tak bych chtěl poprosit o radu.
Fotím Nikonem F80 s Nikkor 35-70mm f/2.8 používám trojnožku a můžu si dovolit delší expozice. Jaký film bych měl použít, chci-li fotografovat převážně venkovní architekturu? Představuji si něco jemnozrnného s co nejplynulejšími přechody šedi, ale možná by bylo dobré mít něco více kontrastního aby tam hezky vynikly mraky… Nevím. Vyplatí se investovat do ČB pozitivu, stejně jako u barevného (z hlediska větší barevné hloubky)?
Nějaké konkrétní doporučení?

1 komentář u „Začínám s ČB“

  1. Odpověď redakce

    Pokud jste se ještě o černobílou fotografii neotřel a potřebujete bez předchozích zkoušek fotit rovnou naostro, doporučil bych Vám Ilford XP2 Super. Jedná se o chromogenní či monochromatický film, tedy černobílý film postavený na principu filmů barevných s barvivem místo zrn stříbra (tedy vlastně film jednobarevný). Má velmi jemné zrno i bohaté polotóny a velkou expoziční pružnost. Nicméně osobně jej doporučuji exponovat jako ISO 200. Film se vyvolává standardním barevným procesem C-41 v běžném minilabu.
    Dalšími výbornými filmy jsou například klasické černobílé filmy Kodak T-Max 100 či Ilford Delta 100. I ty můžete vpodstatě exponovat bez předchozích zkoušek, vyžadují však trochu pozornosti při vyvolávání.
    Vynikajícím jemnozrnným a zároveň kontrastnějším filmem se špičkovou ostrostí je Ilford Pan F Plus. Ten ovšem vyžaduje již určitou pozornost při expozici i vyvolávání, zvláště u scén s vysokým rozsahem jasů (velkým kontrastem). Na neopakovatelné záběry bez předchozího osahání bych ho proto nedoporučil, pokud ovšem máte příležitost ho vyzkoušet, nezapomeňte na něj.
    Pokud se jedná o scény se značným rozsahem jasů, je velmi vhodný Ilford FP4 Plus. S ním zvládnete naexponovat na jeden snímek interiér i pohled oknem ven.

    Můžete samozřejmě fotografovat i na čb diapozitiv, i když asi neseženete nic jiného než Agfu Scala. Oproti negativu však ztratíte možnost značných tonálních úprav při zvětšování, kterými můžete fotografii ještě vylepšit. Tady už je rozhodnutí na Vás.

    S pozdravem
    Tobík

    Odpovědět

Napsat komentář