Recept na zesvětlovač

Petr

Zdravim, nedavno jsem mel otazku ve veci cernobileho filmu a jeho nadmernem setrvani ve vyvoje, coz melo za pricinu prilis tmavy film. A rada znema, pouzit zesvetovaci prostredek (dle doporucene literatury, nebo dalsi konzultace …). Proto bych se chtel zeptat, zda-li lze takovy zesvetlovac (popripade opacny roztok) namichat za pomoci domacich potreb jako cukr, sul, ocet, cibule …atd :))), protoze jsem zasel do mistni fotoprodejny a zde mi naznacili ze drive se neco takoveho dodavalo, ale dnes jiz nikoliv.
Otazka tedy zni, lze nekde tuto chemikalii sehnat, nebo lze jednoduchym zpusobem chemikalii namichat.

Dekuji za odpoved.
S pozdravem Petr

1 komentář u „Recept na zesvětlovač“

  1. Odpověď redakce

    Máte pravdu, zeslabovač je zřejmě jedinou konfekční chemií, která na našem trhu chybí. Snad kdyby se Vám podařilo někde objevit starý nepřímý (dvoulázňový) hnědý tónovač papírů z JZD Chovatel Ondřejov, můžete zkusit použít první bělící lázeň jako zeslabovač. Obsahuje (obsahoval) 4g hexakyanoželezitanu draselného (červené krevní soli) a 4g bromidu draselného.
    Nejsem si ale jist, že to bude ten pravý. Protože nadměrné vyvolávání má za následek vysoký kontrast (a v jeho důsledku velkou hustotu). K jeho snížení potřebujete zeslabovač proporcionální či alespoň superproporcionální.

    Jedním z nejuniverzálnějších zeslabovačů je zeslabovač Farmerův, který se objevuje v nesčetném množství mírně odlišných složení, které mají i různý účinek. Pro proporcionální zeslabení by měla sloužit následující varianta:

    lázeň A
    hexakyanoželezitan draselný (červená krevní sůl) … 10g
    voda do … 100 ml

    lázeň B
    thiosíran sodný … 200g
    voda do … 1000 ml

    Negativ se nejprve koupe v lázni A, kde se zdánlivě nic neděje. Pak se opláchne a vloží se do lázně B, kde se teprve zeslabení projeví. Z toho důvodu je dobré postup opakovat několikrát po kratší dobu, přičemž po každé lázni B se negativ dobře vypere.

    Recept pochopitelně nezní jako nálev pro utopence. 250g thiosíranu sodného byste ale měl snadno získat ve větším sáčku obyčejného kyselého ustalovače. Zbývá tedy červená krevní sůl. Tady bych doporučil dotaz v lékárně, i když se nejedná o normální položku, mohli by ji sehnat. Nacházela se také v dříve oblíbené pokusnické sadě “Junij chemik”.

    Pokud toužíte po vysloveně drogistickém receptu, máte štěstí. Proporcionálním zeslabovačem je i zeslabovač manganistanový, což je následující roztok:

    manganistanu draselný (hypermanganu – koupíte v lékárně) … 2g
    koncentrovaná kyselina sírové … 2ml
    voda do … 1000 ml

    Spíše než koncentrovanou ale seženete 38% akumulátorovou, které v tom případě použijete 7,2ml.

    Objevil jsem ale i jeden recept bez kyseliny, pouze 2g manganistanu v 1l vody. Abych ověřil, že se nejedná o chybu, vyzkoušel jsem ho na jednom negativu a skutečně funguje.

    Jeho nevýhodou je, že negativ silně barví do hnědožluta. K vyčištění tohoto závoje použijte disiřičitan sodný nebo draselný v koncentraci 20g/l. Jeden z nich by měl být obsahem menšího sáčku obyčejného kyselého ustalovače a to v množství cca 25g, disiřičitan draselný pak existoval ve formě tablet pro vinaře. Dokonce by mělo jít použít obyčejný kyselý ustalovač normálně rozmíchaný. Negativ pak pečlivě vyperte jako po ustalování.

    Dalším drogistickým předpisem je vybělení a nové vyvolání:

    Bělící lázeň:
    síran mědňatý krystalický (pentahydrát) … 100g
    chlorid sodný … 100g
    kyselina sírová akumulátorová … 90ml

    Negativ se zcela vybělí, krátce vypere a pak na silném světle znovu vyvolá na kontrast, který je o něco vyšší než požadovaný, ve zředěné (1+3 – 1+10) vývojce, nejlépe jemnozrnné. Negativ se ustálí (přičemž se mírně zesvětlí) a pere jako obvykle.

    Kuchyňská sůl není čistý chlorid sodný, nicméně tento recept jsem s ní zkoušel a normálně fungoval.

    S pozdravem
    Tobík

    Odpovědět

Napsat komentář