Schwarzschildův efekt

Martin

Dobrý den.
Mám dotaz na téma Schwarzschildův efekt. Fotím na filmy Foma, Ilford, Fuji a Agfa. Tabulku s korekcemi tohoto efektu se mi povedlo najít jenom na stránkách Fomy. Sice jsem je našel, ale jenom pro tři časy. 1, 10 a 100s. Jak zjistím o kolik mám změnit čas, když naměřím jinou hodnotu? A kde seženu nějakou tabulku i pro jiné filmy, jiných výrobců. Prolezl jsem všechno čemu jsem rozuměl, ale nepodařilo se mi to najít.
Potřebuji to hlavně pro filmy: Ilford PAN 100, PAN 400, Hp5+, Fp4+, PanF, Fuji neopan 400, Agfa Agfapan100 a zmiňované fomy 100, 400.
Je stejná korekce pro svitek a pro kinofilm? To se mi taky bohužel nepovedlo zjistit. A nedivil bych se tomu, kdyby nebyla, protože časy volání jsou někdy taky rozdílné.
Budu rád když mi pomůžete. Děkuji za Váš čas. S pozdravem Martin Beseda.

1 komentář u „Schwarzschildův efekt“

  1. Odpověď redakce

    Hledané údaje naleznete v technických listech na stránkách výrobců, například:

    http://www.ilfordphoto.com/products/producttype.asp?n=3&t=Consumer+%26+Professional+Films

    http://www.lupus-imaging-media.com/images/stories/downloads/film/Datasheet_F_PF_E4.pdf

    http://www.foma.cz/Upload/foma/prilohy/Fp_100.pdf

    a podobně.

    Různé hodnoty je nejlépe odečíst z grafu, jedná se o exponenciálu. Můžete si i zjistit přímo matematickou funkci, zvládnou to kalkulačky s regresní analýzou nebo graf v MS Excelu.

    Pokud údaje nenajdete, řiďte se filmy obdobné citlivosti pro stejné účely jiných výrobců.

    Schwarzsildův efekt je vlastně projev závislosti účinosti emulze na intenzitě dopadajícího světla. Je maximální jen určitém intervalu, pak se pro nižší i vyšší intenzity snižuje. Proto se filmy navrhují s ohledem na jejich účel. Běžné filmy jsou optimalizovány pro intenzity denního světla. U filmů na umělé světlo se předpokládá nižší intenzita zdrojů a proto jsou korigovány tak, aby korekce nebyly potřeba pro expoziční časy kolem jedné vteřiny (delší čas, který potřebujeme při nižší intezitě – čas tu jen zastupuje intenzitu, kterou nejsme schopni měřit). Astronomické filmy jsou optimalizovány pro časy v řádech minut až hodin.

    To má zásadní význam pro posuzování vlivu Schwarzsildova efektu. Z tabulek se někdy zdá, že stačí opravit čas a je po starostech. Ve skutečnosti je (pro nízké intenzity) efekt výraznější pro stíny než pro světla. Ve stínech je tedy pokles reálné expozice mnohem vyšší než ve světlech. To znamená, že může dojít k podexpozici ve stínech a že se zvyšuje kontrast negativu. Proto je potřeba zkrátit dobu vyvolávání. Ne každý výrobce to ale v technickém listu uvádí.

    S pozdravem
    Tomáš Cihelka – Tobík

    Odpovědět

Napsat komentář