motiv

Apple Aperture 3.1 - nenápadný, ale ve skutečnosti významný update

Vedle populárního Lightroomu je na špičce softwaru pro zpracování fotografií Aperture od firmy Apple. Před necelým týdnem (20.10.2010) se objevil update na verzi 3.1. Tato novinka v první chvíli nevzbudila žádný velký rozruch, vypadalo to, že hlavní "inovací" je podpora nové verze balíku aplikací iLife 11. Jak se ale ukázalo po několika dnech, přínos této aktualizace je ve skutečnosti docela zásadní.


V první řadě se aktualizuje knihovna - výsledkem je citelné zrychlení a také oprava některých chyb, například dokumentovanou chybu s nesprávným pootočením náhledů mohu potvrdit, v původní Aperture 3 se mi to stalo - po updatu vyřešeno. Ovšem podstatné je zejména zmíněné zrychlení - u velkých knihoven to může být zásadní.

Hodně upraveny a zejména zrychleny jsou i renderovací algoritmy (ostření, křivky, atd.). Podle všeho se navíc často zlepšila i kvalita výstupu, osobně jsem ještě podrobně netestoval, ale podle informací na zahraničních webech je výstup viditelně lepší v průměru možná až u třetiny snímků. Celkově je opět vidět posun k lepšímu v kvalitě i rychlosti.

To není vše, je tu také řada věcí kolem GPS, Faces, exportů a metadat. Mě zaujaly například vylepšení kolem klíčových slov - to byl jeden z bodů, kde mi připadal Lightroom lepší, Aperture 3.1 ale trochu skóre srovnává či dokonce obrací. Reálně využít půjdou i změny v exportech u slideshow atd.

Podrobný popis změn je na stránkách Applu a je opravdu obsáhlý. Celkové shrnutí je naopak stručné - update 3.1 pro Aperture je velmi podstatný a spadá dokonce do kategorie, která může být pro volbu software rozhodující - jak užitečných změn, tak oprav chyb je opravdu hodně.

Tomáš Hrubý
http://blog.fotozona.cz
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
Jiri Dobry27.10.2010, 15:09odpověď
Tomas Hruby27.10.2010, 19:28odpověď
tomaspekny5.11.2010, 11:15odpověď
olaf28.10.2010, 12:51odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace